10 Yılını Doldurmuş Sayaçlar Ücretsiz Değiştiriliyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır genelinde 10 yılını doldurmuş eski su sayaçları ücretsiz değiştiriliyor.

Diyarbakır Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü eski tip sayaç olarak bilinen mekanik (faturalı) su sayaçlarının en uzun 10 yıl süre ile sorunsuz çalıştığını ancak bu süreçten sonra hatalı ölçümler yaptığını ifade ederek 1 Ağustos itibariyle yeni sayaçların takılacağını belirtti.  Konu ile ilgili açıklamada bulunan Diski Genel Müdürü M. Fırat Tutşi, vatandaşların mağdur olmaması için bu çalışmayı yaptıklarını kaydetti.

Mekanik su sayaçlarının 3516 sayılı ölçü ve ayar kanunu ile belirlenmiş olan ekonomik ömrü 10 yıl olup, bu sürenin dolumu ile birlikte sayaçların doğru ölçüm yapmayacağı, dolayısı ile abonenin mağdur olmaması ve kurum zararının da oluşmaması için bakım onarım yapılması veya değiştirilmesi gerekmektedir.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kayıp-kaçak kullanımını önleme ve tasarruf sağlamak için ekonomik ömrünü tamamlamış su sayaçlarını yenisiyle değiştiriyor. Daha önce dijital sayaçlardan 430 lira, mekanik sayaçlardan ise 325 lira alınan ücret, 10 yılını doldurmuş sayaçlar için artık alınmayacak.

1 Ağustostan itibaren geçerli olacak uygulamada, sayaçlarını değiştirmek isteyen vatandaşlar DİSKİ Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunarak sadece 45 lira bakım ücreti ödeyecek.

Tutşi, Sayaçları kontrol etti

Diyarbakır’daki köklü bir dönüşüm için kolları sıvadıklarını ve bu kapsamda vatandaşa dokunan çalışmalara imza attıklarının altını çizen Diski Genel Müdürü M. Fırat Tutşi, “ 3516 sayılı ölçüler ve ayarlar kanununa göre 10 yıl da ömrünü tamamlamış su sayaçlarının değiştirilmesi gerekiyor. Bu kanun çerçevesinde ilgili birimimizi harekete geçirerek toplamda 50.000 adet sayaç alınmış olup  ilk etapta 18.500 su sayacının teslimatı yapıldı. Akıllı sayaç uygulaması da DİSKİ, tarafından yaygınlaştırılacak. ” dedi.

Akıllı sayaç uygulaması yaygınlaştırılacak

DİSKİ, daha önce Kayapınar ilçe sınırlarında yer alan 4’üncü Sanayi Sitesi’nde 858 ve Yenişehir Üçkuyular TOKİ Konutları’na 400 akıllı sayaç okuma saati monte etmişti.

Başta kentte yaşayan vatandaşların hakkını koruma, kayıp-kaçak kullanımını önleme ve tasarruf konularında büyük avantajlar sağlayan akıllı sayaç uygulaması DİSKİ, tarafından yaygınlaştırılacak.

Fotoğraf Galerisi