1000’lik içme suyu çelik borularının aksamları yenilendi

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kimliği belirsiz kişiler tarafından yerinden çıkarılan Dicle Nehri Fakülte Köprüsü yer alan yaklaşık 500 metre uzunluğundaki 1000’lik çelik boruların koruma demir aksamlarını yeniledi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, vatandaşlara kaliteli ve çeşmeden içilebilir su temin etmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

İçmesuyu Daire Başkanlığı, Diyarbakır merkez ilçelere bağlı 49 mahalle, 22 bin 613 nüfus, 381 işyeri ve 4 bin 689 haneye günlük 4 bin 83 metreküp içme suyu temin ettiği 1000 mm çapında çelik boruların üzerinde yer alan koruma demirlerinin kimliği belirsiz kişiler tarafından yerinden çıkarılması üzerine çalışma başlattı.

Ekipler, yaptıkları çalışmayla Silvan Yolu Dicle Nehri Fakülte Köprüsü yer alan yaklaşık 500 metre uzunluğundaki 1000’lik çelik boruların koruma ve muhafaza demir aksamlarını yeniledi.

Çalışmaları yerinde inceleyen DİSKİ Genel Müdür Fırat Tutşi, yaptığı açıklamada birkaç kişinin yaptığı sorumsuzluk nedeniyle 1000’lik çelik borulardan içme suyu alan tüm vatandaşların mağdur edildiğini söyledi.

Bu sorumsuzluk örneğini sergileyen kişi ve kişilere karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Tutşi, olay ile ilgili olarak yasal işlem başlattıklarını kaydetti.

“Yerinden çıkarılan aksamlar oluşabilecek arızaları önlüyor”

Tutşi, şöyle konuştu:

“1000’lik çelik boruların hem yüzeyde hem de düşük kotta olması nedeniyle kent genelinde en fazla basıncın yaşandığı yerdir. Koruma ve muhafaza demirleri oluşan 16-17 bar basınçlarını engelliyor. Basınçtan dolayı oluşan hareketlenmeler çelik borularda çatlaklar oluşturabiliyor. Kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından yerinden çıkarılan demir aksamlar basınçtan dolayı oluşabilecek arızaları önlüyor.”

Bu tarz durumlarla bir daha karşılaşmamak adına 1000’lik çelik boruların üzerinde yer alan koruma demirlerini kaynak işlemiyle yerine yeniden monte ettiklerini aktaran Tutşi, yaşanan bu tarz durumların diğer çalışmaları sekteye uğrattığını, aynı zamanda DİSKİ’nin, zamanını ve enerjisini de çaldığına dikkat çekti.

“DİSKİ kentte yaşayan herkesindir”

Tutşi, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Her zaman söylediğimiz gibi DİSKİ, bu kentte yaşayan tüm vatandaşlarındır. Dolayısıyla DİSKİ’ye ait tüm malzeme ve ekipmanlarda vatandaşlarımızın ortak malıdır. En temel ihtiyaç olan suyu sağlayan malzemelere tüm vatandaşlarımız sahip çıkmalıdır. Vatandaşlarımız bu tarz hadiselerle karşılaştığında ALO 153’ü Ara arayarak bildirimde bulunabilir.”

 

Fotoğraf Galerisi