Akustik dinleme ekiplerinin tespit ettiği fiziki kaçak arızaları giderildi

DİSKİ Genel Müdürlüğü’ne, bağlı akustik dinleme ekiplerinin 4’üncü Sanayi Sitesi’nde tespit ettiği fiziki kaçak arızaları giderildi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kentte su kayıp ve kaçakları en az seviyeye indirmek için çalışmalarına devam ediyor.

İçmesuyu Daire Başkanlığı, bünyesinde faaliyetlerini sürdüren fiziki kayıp-kaçak ekiplerinin, Kayapınar ilçe sınırlarında, Sultan Sasa Bulvarı ile Elazığ Caddesi’nin kesişiminde yer alan 4’üncü Sanayi Sitesi’nde akustik dinleme cihazlarıyla tespit ettikleri arızalar onarıldı.

DİSKİ, yürüttüğü çalışmada ilk olarak fiziki kayıp-kaçak ekipleri gece saatlerinde akustik dinleme cihazlarıyla tespitler yaparak su kaçaklarının olduğu yerlere işaret bıraktı.

Tespitlerin yapılmasının ardından DİSKİ’ye, bağlı ekipler, işaret bırakılan yerlerde kazı yaparak arızalanan su borularına ulaştı. Borularda oluşan çatlaklar ekipler tarafından kısa sürede giderildi.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, ekiplerin arıza onarım çalışmalarını yerinde inceleyerek personelden bilgi aldı.

Tek bir damla suyun bile değerli olduğunu belirten Tutşi, DİSKİ’nin bu amaçla kentte, ilçelerde ve kırsal mahallelerde kayıp-kaçakla mücadele kapsamında 7/24 çalışma yürüttüğünü ifade etti.

Tutşi, içme suyunun öneminin arttığını bu dönemde fiziki su kaçaklarının oldukça önemli bir sorun teşkil ettiğini söyledi.

“Fiziki kayıp-kaçakların önlenmesi için ekipler sahada…”

Fiziki kayıp-kaçakları en aza indirmek için önemli bir çaba sarf ettiklerini vurgulayan Tutşi, Türkiye’de fiziki su kaçaklarının oranının %40-50’ye denk geldiğine dikkat çeken bu seviyeyi makul değerlere indirmek için akustik dinleme ekiplerinin sürekli sahada çalışma içinde olduklarını dile getirdi.

Tutşi, şöyle konuştu:

“Su kayıplarını en aza indirmek için DİSKİ, başta dağıtım şebekleri olmak üzere birçok su tesisinde yenileme ve bakım-onarım çalışması gerçekleştiriyor. Aynı zamanda bu çalışmalarda çevre dostu malzeme kullanımına özen gösteriyoruz. Yaptığımız her yenilme ve bakım-onarım işlemiyle aslında su kayıplarını da önlüyoruz. Tüm bu veriler bize yaptığımız bakım-onarım ve yenileme çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

Bir yandan eldeki mevcut imkânlarla fiziki kaçaklarla mücadeleyi sürdürdüklerini, diğer yandan da dünyada bu konu ile ilgili uygulanan değişik modelleri takip ettiklerini kaydeden Tutşi, her metreküp fiziki kaçağın önemli bir değerin yok olması demek olduğunu sözlerine ekledi.

Sanayi Sitesi yönetimi ve esnaf çalışmadan dolayı teşekkür etti

Fiziki kayıp-kaçak ekipleri, 4’üncü Sanayi Sitesi’nde akustik dinleme cihazlarıyla tespit çalışmalarını sürdürecek.

4’üncü Sanayi Sitesi Yönetimi ve esnafı yürütülen çalışmalardan dolayı DİSKİ Genel Müdürlüğü’ne, teşekkür etti.

Fotoğraf Galerisi