Atıksu Arıtma Tesisi 2055’e kadar Hani’ye hizmet edecek

DİSKİ Genel Müdürlüğü ile İLBANK’ın ortaklaşa “İçme Suyu ve Kanalizasyon Projesi” (SUKAP) kapsamında inşa edeceği Hani Atıksu Arıtma Tesisi, ilçeye 2055’e kadar hizmet edecek.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent merkezi, ilçeler ve kırsal mahallelerde, içme suyu ve kanalizasyon alanlarında çalışmalarına devam ediyor.

DİSKİ’nin, İLBANK ile “İçme Suyu ve Kanalizasyon Projesi” (SUKAP) kapsamında ortaklaşa inşa edeceği Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmalar hız kazandı.

Toplam 10 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nde bypass odası, çamur susuzlaştırma, blower odası, çökertme havuzu, aerobik havuzu, jeneratör odası ve  idari bina yer alacak.

9 milyon 563 bin TL ihale bedeli olan Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nin, tamamlanmasıyla birlikte Daban Deresi kirlilikten kurtulacak.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Hani ilçesinde yapımı devam eden Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmaları yerinde takip ederek bilgi aldı.

 “Daban Deresi kirlilikten kurtulacak”

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, daha önce atıksuların Daban Deresi’ne gelişi güzel şekilde bırakıldığını yeni inşa edecekleri 1183 metre uzunluğundaki ana kolektör hattı sayesinde atıksuların temizlenerek dereye deşarj edileceğini söyledi.

Tutşi, inşa edecekleri arıtma tesisiyle başta halk sağlığı olmak üzere, yer altı sularını korumuş olacaklarını vurguladı.

Yerleşim alanlarının modern bir görünüme kavuşmasının tamamen altyapıdan geçtiğine dikkat çeken Tutşi, DİSKİ bu vizyon ve misyonla çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

“Tesis 2055’e kadar ilçenin ihtiyaçlarına cevap verecek”

Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nin, ilçenin 2055’e kadar süre zarfında ihtiyaçlarına cevap verebileceğini ileten Tutşi, daha sonra yapılacak revizyonlarla tesisin ömrünün uzatılabileceğini dile getirdi.

“Hani üstyapı yatırımlarına uygun hale gelecek”

Tutşi, açıklamalarının devamında:

“Yer altı yatırımları yerleşim yerlerinin kaderini değiştiriyor. Tamamlanan altyapılar ile birlikte yerleşim yerleri gelişim açısından önemli mesafe kat ediyor. Özellikle ticari ve sosyal anlamda altyapıların önemi yadsınamaz. Hani’ye kazandıracağımız bu modern tesis tamamlandığında ilçemiz üstyapı yatırımlarına uygun hale gelecek” ifadelerini kullandı.

Denetimde Tutşi’ye, İLBANK Diyarbakır Bölge Müdürü Süleyman Halit Bayrak ve Daire Başkanları eşlik etti.

 

Fotoğraf Galerisi