Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde Çalışmalar Sürüyor

Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde Çalışmalar Sürüyor

Dicle Nehri’nin kirlenmesinin önüne geçilmesi amacıyla DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden“Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü” projesinde yaklaşık 8 kilometrelik şebeke ve kolektör hattı tamamlandı, Bio-Fosfor tanklarının grobetonu ile havalandırma havuzlarının temel betonu atıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından çevre kirliliğinin önüne geçmek amacıyla “Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü” projesi kapsamında yaklaşık 8 kilometrelik şebeke ve kolektör hattı tamamlandı. DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ve Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Gördük çalışmaları yerinde inceledi. Çalışmada gelinen aşamayla ilgili teknik personelden bilgi alan Tutşi, projenin yüzde 20’lik kısmının tamamlandığını belirtti. Çalışmaların hızla devam ettiğini aktaran Tutşi, “Kanalizasyon Şebekesi ve Kolektörleri inşaatında çapları 200mm ile 1200 mm olan yaklaşık 8 kilometre hat tamamlandı. Bio-Fosfor tanklarının grobetonu, havalandırma havuzlarının ve idari binanın temel betonu atıldı. Son çökeltme tanklarının temel kazı çalışmaları ise sürüyor. Daha önce de yatay delgi sondaj çalışmalarımız yapılmıştı.” dedi.

DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) kapsamında yapılan tesiste günlük 12.453 metreküp kapasiteyle hizmet verilecek. Ayrıca, proje kapsamında 26 bin metre atıksu kolektör ve şebeke hattı döşenecek. Proje, 93 milyon liraya mal olacak.

Fotoğraf Galerisi