Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde sona yaklaşıldı

DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün, 2022’de tamamlayıp hizmete sunmayı hedeflediği Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmalarda sona gelindi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, ilçedeki doğal yaşamı koruyacak ve Dicle Nehri’ni gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakacak olan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde  çalışmalarını sürdürüyor.

Solar Çamur Kurutma Tesisi dışında bina işlerinin tamamlanma aşamasına geldiği, elektrik ve mekanik işlemlerin %60’nın tamamlandığı Bismil Atıksu Arıtma Tesisi 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde hizmet vermeye başlayacak.

Aktif Çamur Tankları, BiOP tankları, Çökelme Tankları ve dağıtım yapıları gibi beton yapıların su testleri tamamlayan ekipler, diğer yapıların su testlerindeki çalışmalarına devam ediyor.

48 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi, günlük kanalizasyon hatlarından aldığı 12 bin 500 metreküp atıksuyu arıtarak Dicle Nehri’ne, temiz bir şekilde bırakacak.

Atıksu Arıtma Tesisi’nde, kum-yağ tutucu, BiOP tanklar, havalandırma havuzları, çöktürme tankları, çamur susuzlaştırma ,solar kurutma yapılarının yanı sıra idari ve atölye binaları yer alıyor.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde devam eden çalışmaları inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

“Tesis Dünya Çevre Günü’nde hizmet sunmaya başlayacak”

Bismil ilçesinin habitatını koruyacak olan tesisi 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde devreye alacaklarını belirten Tutşi, yapımı devam eden kanalizasyon hattı çalışmalarının da tamamlanma aşamasına geldiğini ifade etti.

Tutşi, şöyle konuştu:

“Artan dünya nüfusuna paralel olarak yerleşim yerleri de her geçen gün büyümektedir. Atıksu insanoğlunun varoluşundan bu yana ciddi bir problem oluşturmuştur. Kontrolsüz atıksular hem çevreye hem de insan sağlığına ciddi zararlar vermektedir.”

“Tesis Bismil’e 2032’ye kadar hizmet edecek”

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) kapsamında yapılan tesisin ilçeye 2032’ye kadar hizmet vereceğini vurgulayan Tutşi, daha sonra yapılacak revizyonlarla tesisin ömrünün uzatılabileceğini aktardı.

Bir yerleşim birimini kaderini sağlıklı oluşturulan altyapıların belirlediğine dikkat çeken Tutşi, DİSKİ’nin bu bilinç ve anlayışla çalışma yaptığının altını çizdi.

DİSKİ’nin en temel görevinin Diyarbakırlılara modern ve konforlu altyapı hizmeti sunmak olduğunu kaydeden Tutşi, çalışmaların devam ettiği proje sayesinde Bismil ilçesinin geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceğini belirtti.

“Tesisi Dicle Nehri’ni koruyarak gelecek nesillere temiz şekilde bırakacak”

Tutşi, açıklamalarını şu ifadelerle tamamladı:

“Tarihe, birçok masal, efsane ve şarkıya konu olan kadim Dicle Nehri bizim için oldukça önemlidir. Temiz şekilde miras aldığımız bu değerli nehri korumak başta DİSKİ olmak üzere tüm Diyarbakırlıların görevidir. Projeyle ilçedeki doğal yaşamı koruyacağız ve en önemlisi Dicle Nehri’ni gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakacağız.”

 

Fotoğraf Galerisi