Bismil Atıksu Tesisi’nde test çalışmaları başladı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Bismil’in habitatını ve Dicle Nehri’nin temiz akmasını sağlayacak olan Atıksu Tesisi’nde ıslak ve kuru test çalışmalarına başladı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, tarafından yürütülen ilçenin habitatını ve kadim Dicle Nehri’ni koruyacak olan Bismil Atıksu Tesisi’nde çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi.

48 bin metrekare alan üzerine kurulan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde, inşaat, elektrik ve mekanik işlemleri büyük ölçüde tamamlayan DİSKİ Genel Müdürlüğü, ıslak ve kuru test çalışmalarına başladı.

DİSKİ, günlük kanalizasyon hatlarından aldığı 12 bin 500 metreküp atık suyu arıtarak Dicle Nehri’ne, temiz bir şekilde bırakacak olan tesiste yakın zamanda çevre düzenleme çalışmalarının da startını verecek.

Kum-yağ tutucu, BiOP tanklar, havalandırma havuzları, çöktürme tankları, çamur susuzlaştırma ,solar kurutma yapılarının yanı sıra idari ve atölye binaları yer alacağı tesis, test aşamalarını başarılı şekilde tamamlamasının ardından vatandaşların hizmetine sunulacak.

Devam eden çalışmaları yerinde inceleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, ıslak ve kuru test aşamalarının ardından performans testine geçeceklerini söyledi.

“Performans testi 1 ay sürecek”

Performans testinin bir ay boyunca tam kapasiteyle devam edeceğini belirten Tutşi, performans testi aşamasına tesisin giriş ve çıkışlarından numunelerin alınacağını vurguladı.

“Testlerin ardından tesis devreye alınacak”

Tutşi, testlerin başarılı olması durumunda Bismil Atıksu Tesisi’nin, tam kapasiteyle devreye alınacağını dile getirdi.

Test aşamaları dışında tesiste peyzaj çalışmalarının da kısa süre içinde başlayacağını kaydeden Tutşi, bu çalışmalar kapsamında çevre düzenleme, aydınlatma, yol ve kaldırımların inşa edileceğinin bilgisini verdi.

Tutşi, açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü:

“Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) kapsamında yaptığımız tesis Bismil ilçesinin altyapı sorunlarını çözecek. Ayrıca tesisi, en önemlisi kadim Dicle Nehri’ni gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakmamızı sağlayacak. Sağlıklı altyapılar yerleşim yerlerinin sosyal ve ekonomik dokularına büyük artılar sağlıyor. Bismil Atıksu Tesisi hizmet sunmaya başladığında ilçe geleceğe daha emin adımlarla yürüyecek.”

“Solar ünitesi enerji üretecek”

Projeye sonradan dahil ettikleri solar ünitesinin atıksu arıtmada oldukça önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Tutşi, bu birimin tesise önemli avantajlar sağlayacağını vurguladı.

Tutşi, açıklamalarını şu cümlelerle tamamladı:

“Atıksu tesislerinin en büyük sorunu elde edilen çamurların bertarafı oluşturuyor. Tesislerde çıkarılan çamurlar bertaraf edilmek üzere çöp depolama sahasına gönderiliyor. Bu durum nakliye kalemi olarak yansıyor ve ciddi bir maliyet oluşturuyor. İnşa ettiğimiz Bismil Atıksu Tesisi’ne, solar ünitesini de ekleyerek önemli bir maliyetten kurtulmuş olduk. Solar ünitemizde kurutulan çamurlar çimento fabrikalarında enerji olarak kullanılacak. Yapacağımız solar ünitesiyle aynı zamanda atık sudan elde edilen çamurların çevreye verdiği zararı da engelleyeceğiz.  Bunun yanında çamurdan elde edileceğimiz enerjiyle de ekonomik anlamda katkı sağlamış olacağız.”

 

 

Fotoğraf Galerisi