Bismil Atıksu Tesisi’ne inşa edilen solar ünitesi birçok avantaj sağlayacak

DİSKİ, tarafından yapımı devam eden Bismil Atıksu Tesisi’ne inşa edilecek olan solar çamur kurutma ünitesi başta çevre ve ekonomi olmak üzere birçok avantaj sağlayacak.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, tarafından yürütülen ilçenin habitatını ve kadim Dicle Nehri’ni koruyacak olan Bismil Atıksu Tesisi’nde çalışmalarda sona gelindi.

DİSKİ’nin, Bismil Atıksu Tesisi projesine sonradan eklediği solar çamur kurutma ünitesi, başta çevre olmak üzere ekonomik anlamda birçok avantaj sağlayacak.

2 bin 400 metrekare alan üzerine kurulacak olan solar çamur kurutma ünitesi, günlük 15 ton ıslak çamuru buharlaşma yönetimiyle, %90 oranında kurutarak çimento fabrikalarında enerji olarak kullanılmasına olanak tanıyacak.

Solar ünitesinin beton imalatını tamamlayan ekipler, Mayıs ayı içerisinde ünitenin, mekanik ve elektrik işlerini de tamamlamayı hedefliyor.

“Tesis 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde devreye girecek”

Devam eden çalışmaları Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Enver Hakan Zengince ile birlikte denetleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, ilçe açısından oldukça önemli olan atık su tesisinin 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne devreye gireceğini söyledi.

İlçedeki doğal yaşamı koruyacak ve Dicle Nehri’ni gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakacak olan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde  çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü ifade eden Tutşi, inşaat işlerinin %99’u, elektrik-mekanik işlemlerin %90’nının tamamlandığını ve çevre düzenleme çalışmaların başladığını belirtti.

“Günlük 12 bin 500 bin metreküp atıksu arıtılarak Dicle Nehri’ne bırakılacak”

Tutşi, şöyle konuştu:

“48 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi, günlük kanalizasyon hatlarından aldığı 12 bin 500 metreküp atık suyu arıtarak Dicle Nehri’ne, temiz bir şekilde bırakacak. Atıksu Arıtma Tesisi’nde, kum-yağ tutucu, BiOP tanklar, havalandırma havuzları, çöktürme tankları, çamur susuzlaştırma ,solar kurutma yapılarının yanı sıra idari ve atölye binaları yer alacak.”

“Tesis Bismil’e 2047’ye kadar hizmet edecek”

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) kapsamında yapılan tesisin ilçeye 2047’ye kadar hizmet vereceğini vurgulayan Tutşi, daha sonra yapılacak revizyonlarla tesisin ömrünün uzatılabileceğini aktardı.

Tutşi, bir yerleşim biriminin kaderini sağlıklı oluşturulan altyapıların belirlediğini, DİSKİ’nin bu bilinç ve anlayışla çalışma yürüttüğünün altını çizdi.

“Diyarbakırlılara modern ve konforlu altyapı hizmeti sunmak istiyoruz”

DİSKİ’nin en temel görevinin Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlara, modern ve konforlu altyapı hizmeti sunmak olduğunu kaydeden Tutşi, proje tamamlandığında Bismil ilçesinin geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceğini belirtti.

“Tesisi Dicle Nehri’ni koruyarak gelecek nesillere temiz şekilde bırakacak”

Tutşi, açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü:

“Tarihe, birçok masal, efsane ve şarkıya konu olan kadim Dicle Nehri bizim için oldukça önemlidir. Temiz şekilde miras aldığımız bu değerli nehri korumak başta DİSKİ olmak üzere tüm Diyarbakırlıların görevidir. Projeyle ilçedeki doğal yaşamı koruyacağız ve en önemlisi Dicle Nehri’ni gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakacağız.”

“Solar ünitesi enerji üretecek”

Projeye sonradan dahil ettikleri solar ünitesinin atıksu arıtmada oldukça önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Tutşi, bu birimin tesise önemli avantajlar sağlayacağını vurguladı.

Tutşi, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:

“Atıksu tesislerinin en büyük sorunu elde edilen çamurların bertarafı oluşturuyor. Tesislerde çıkarılan çamurlar bertaraf edilmek üzere çöp depolama sahasına gönderiliyor. Bu durum nakliye kalemi olarak yansıyor ve ciddi bir maliyet oluşturuyor. İnşa ettiğimiz Bismil Atıksu Tesisi’ne, solar ünitesini de ekleyerek önemli bir maliyetten kurtulmuş olduk. Solar ünitemizde kurutulan çamurlar çimento fabrikalarında enerji olarak kullanılacak. Yapacağımız solar ünitesiyle aynı zamanda atık sudan elde edilen çamurların çevreye verdiği zararı da engelleyeceğiz.  Bunun yanında çamurdan elde edileceğimiz enerjiyle de ekonomik anlamda katkı sağlamış olacağız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf Galerisi