Bismil’de Altyapı Güçlendiriliyor

Bismil’de Altyapı Güçlendiriliyor

Dicle Nehri’nin kirlenmesinin önüne geçilmesi amacıyla DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden “Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü” projesine Aralık Mahallesi Kooperatif Mezrası kanalizasyon hattı entegre edilerek altyapı sorunu çözüme kavuşacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, ilçelerde altyapı hizmetlerinin sorunsuz çalışması için projeler geliştirmeye devam ediyor.

Bismil ilçesi Aralık Mahallesi Kooperatif Mezrası mevcut kanalizasyon hattı Dicle Nehri’ne akıyor. Mahallede kanalizasyon hattının Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) kapsamında yapılan “Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü”ne dahil edilmesi için DİSKİ Genel Müdürlüğünce proje çalışmaları başlatıldı. Projenin bitiminde Aralık Mahallesi kanalizasyon şebekesi “Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü” hattına entegre edilerek sorun çözüme kavuşacak.

DİSKİ çevreye duyarlı projeler geliştiriyor

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, çalışmaları yerinde inceleyerek teknik personelden bilgi aldı. Projenin önemine vurgu yapan Tutşi, “İlçelerimizin sorunlarını çözüme kavuşturmak için çalışıyoruz. IPA II kapsamında yapılan projeye Aralık Mahallemizi de dahil ediyoruz. DİSKİ çevreye duyarlı projeler geliştiriyor. Şehrimizde altyapıyı en iyi noktaya getirme adına birçok proje üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Diyarbakır’ımızı altyapı sorunu tamamen çözülmüş bir şehir haline getirmek için yoğun çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Projede şu ana kadar Kanalizasyon Şebekesi ve Kolektörleri inşaatında yaklaşık 11 kilometre hat tamamlandı. Bio-Fosfor tanklarının grobetonu, havalandırma havuzlarının ve idari binanın temel betonu atılmış, yatay delgi sondaj çalışmaları yapılmıştı. Son çökeltme tanklarının temel kazı çalışmaları ise sürüyor.

Fotoğraf Galerisi