Boyunlu Mahallesi içme suyuna kavuşuyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Kocaköy ilçesi Boyunlu Mahallesi’nin içme suyu sorununu çözmek için 2 bin 54 metre uzunluğunda terfi hattı inşa etti.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, ilçelere bağlı kırsal mahallelerde ikamet eden vatandaşlara 24 saat kesintisiz, kaliteli ve çeşmeden içilebilir içme suyu ulaştırmak için çalışmalarına devam ediyor.

DİSKİ, uzun yıllardır su sorunu yaşanan Kocaköy ilçesine bağlı Boyunlu Mahallesi’nin, su sorununu çözmek amacıyla kapsamlı çalışma başlattı.

Ekipler, 109 hane ve 445 nüfusa sahip olan Boyunlu Mahallesi’nde 75 mm çapında 2 bin 54 metre uzunluğunda terfi hattı oluşturdu. Aynı çalışmada 3 adet vana, ve 1 motopomp odası inşa etti.

Sözleşme bedeli 793 bin 935 TL olan “Boyunlu İçme Suyu Terfi Hattı Yapım İşi”nde boru döşemelerini tamamlayan DİSKİ, mahalle içinde abone bağlantıları, elektrik ve mekanik çalışmalarına devam edecek.

Belirlenen tarihten önce tamamlaması planlanan çalışmalar sonunda Kocaköy Boyunlu Mahallesi, 24 saat kesintisiz, kaliteli ve çeşmeden içilebilir içme suyuna kavuşacak.

Devam eden çalışmaları yerinde inceleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, ilçelere bağlı kırsal mahallelerde yaşanan içme suyu sorunlarını yaptıkları planlamayla bir bir çözmeye çalıştıklarını söyledi.

“Bahçe-bostan sulaması içme suyuyla yapılmamalı”

Kırsal mahallelere daha iyi hizmet sunabilmenin yolunun abone bağlantılarından geçtiğini ifade eden Tutşi, ayrıca içme suyuna herksin ulaşabilmesi adına bahçe ve bostan sulamalarının içme suyu ile yapılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

“DİSKİ kar amacı gütmüyor”

Tutşi, şöyle konuştu:

“En temel ihtiyaç olan içme suyunu vatandaşların hizmetine sunduğumuzda kar amacı gütmüyoruz. DİSKİ, tüm gelirlerini abonelerden topladığı su faturalarından sağlıyor. Boyunlu mahallemizin su sorununu yaptığımız çalışmayla çözüme kavuşturduk. Ama unutulmamalı ki, hala bazı kırsal mahallelerimizde içme suyu sorunları bulunuyor. Bunları da çözüme kavuşturmak için herkesin kaçak su kullanımı konusunda tavır alması, izin vermemesi ve faturalarını zamanında ödemesi gerekiyor.”

Sorumlu oldukları 15 bin 272 kilometrekarelik alanda yer alan her haneye kesintisiz içme suyu sağlamak için çalışmalarına devam edeceklerini kaydeden Tutşi, Kocaköy Boyunlu Mahallesi’nde, yürütülen çalışmalarda yer alan personele teşekkür etti.

 

Fotoğraf Galerisi