Çarıklı Mahallesi Karamusa Deresi artık temiz akacak

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğünce Sur ilçesinde bulunan Karamusa Deresi’nde atıksu sorununu çözmek amacıyla çalışmalara başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Sur ilçesine bağlı Çarıklı mahallesinde düzensiz yapılaşmadan kaynaklı atıksuların dere yatağına deşarj edilmesi nedeniyle ortaya çıkan koku ve sağlıksız görüntüleri yapılacak çalışmalarla giderecek.
DİSKİ, Sur ilçesine bağlı Çarıklı mahallelerinde, Atıksu nedeniyle ortaya çıkan kaçak bağlantı olumsuzluklarını gideriyor.

Diyarbakır ili Sur ilçesinde bulunan Karamusa Deresi Devlet Su İşleri tarafından ıslah çalışmaları yapılmaktadır, ıslah çalışmaları bittikten sonra Diski Genel Müdürlüğümüz tarafından Çarıklı Mahallesi’nde bulunan ev ve iş yerlerinin kanalizasyon şebekeleri tamamlanacaktır.

 Mahallenin atıksuları Karamusa deresine akmakta

Yapılmış olan ev ve iş yerlerin atıksularını Diski şebekesi olmasına rağmen Karamusa deresine deşarj etmekteydiler, Devlet Su İşleri tarafından Karamusa deresine ıslah çalışmaları bittikten sonra vatandaşlar artık atık sularını dereye aktaramayacak.

Diski Genel Müdürlüğü tarafından Mahallede bulunan Mesken ve iş yerlerine atık suları toplanarak Karamusa deresinin kenarından atıksu şebekesi çekilerek İlleri Biyolojik Arıtma Tesisine götürülecektir.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, çalışmaları inceleyerek teknik personelden bilgi aldı.

Projenin bölgenin altyapısını güçlendirdiğini belirten Tutşi, şöyle konuştu;

”Çarıklı mahalesinden geçen karamusa deresinde daha önceleri meydana gelen feyezan dolayı Diski’ye ait kanalizasyon hatları zarar görmüştü. Bu yüzden o bölgedeki bazı evlerin kanalizasyonları dereye akmaktaydı DSİ tarafından dere ıslahının tamamlanması durumunda o bölgedeki kanal çalışmalarımıza başlayacağız ve dere kenarındaki evlerin atıklarında alıp İleri Biyolojik Arıtma Tesisimizde arıtacağız.

Problemi çözmek amacıyla büyük bir proje başlattık. Proje ile hem bölgedeki altyapı hattı rahatlayacak hem de Dicle Nehri’nin kirlenmesi önlenmiş olacak. Vatandaşların sorunlarını çözmek amacıyla en iyi hizmeti yapmanın gayretindeyiz ”.dedi.

 

 

Fotoğraf Galerisi