Çevre Dostu Yatırım Yükseliyor

Çevre Dostu Yatırım Yükseliyor

Dicle Nehri’nin yıllardır atık sular nedeniyle maruz kaldığı kirlilik sorununu çözmek amacıyla DİSKİ Genel Müdürlüğünce yapımı süren “Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü” projesinde kaba inşaatın yüzde 95’i tamamlandı.

Çevre dostu projeleri hayata geçiren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’nün Bismil’de inşası devam eden atık su arıtma tesisinde çalışmalar hızla ilerliyor.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA 2) kapsamında yapılan “Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü”nde kaba inşaatın yüzde 95’i tamamlandı. Uzman ekipler tarafından yürütülen çalışmalarda; inşaat aşamasının tamamlanmasının ardından mekanik ve elektronik işlemler için düğmeye basılacak.

Atık su arıtma tesisinin şehrin vazgeçilmez yatırımları arasında bulunduğuna dikkat çeken DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, şöyle konuştu:
“Aslında yaptığımız bu yatırımla geleceğimizi koruma altına almış oluyoruz. Su kaynaklarının önemi her geçen gün daha da artıyor. Dicle nehri asırlardır bu coğrafyanın su kaynağı olmuştur. Yürüttüğümüz projeyle Dicle Nehri gelecek nesillere daha temiz olarak ulaşacak. Projenin tamamlanmasıyla su kaynaklarımızı ve doğal hayatı koruma adına büyük bir adımı atmış olacağız.”

Tamamlandığında günlük 12.453 metreküp kapasiteyle hizmet verecek tesis, 124 milyon liraya mal olacak.

Fotoğraf Galerisi