Çınar’da Altyapı ve İçmesuyu Çilesi Bitiyor

Çınar’da Altyapı ve İçmesuyu Çilesi Bitiyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü ve İLBANK tarafından yürütülen projeyle Çınar ilçesi’nde 35 Milyon TL’ye mal olan 63 kilometre kanalizasyon şebekesi, 54 kilometre içmesuyu şebekesi ve 23 kilometre içmesuyu isale hattı ile yağmursuyu şebekesi döşendi.

İlçelerde içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu şebekesi çalışmalarına sürdüren DİSKİ, Çınar ilçesinde uzun yıllardır devam eden sorunu çözüme kavuşturuyor. Çınar’da 2017 yılında başlayan altyapı ve içmesuyu şebekesi için proje çalışmasında sona geldi. İnşaat çalışmalarının tamamlandığı projede son düzenlemeler yapılıyor.

Projenin maliyeti 35 Milyon TL

DİSKİ ve İLBANK tarafından yürütülen projede, Çınar ilçesi’nde 35 Milyon TL’ye mal olan 63 kilometre kanalizasyon şebekesi, 54 kilometre içmesuyu şebekesi ve 23 kilometre içmesuyu isale hattı ile yağmursuyu şebekesi döşendi. DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Gördük ve İlbank Bölge Müdürü Süleyman Halit Bayrak, çalışmaları yerinde inceledi. Teknik ekiplerden bilgi alan Tutşi, işçilere çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

DİSKİ, Çınar’a Atıksu Arıtma Tesisi Yapıyor

DİSKİ, Çınar ilçesine Atıksu Arıtma tesisi kuracak. Projeyle, Çınar ilçesinin ilk etapta 2037, ikinci etapta ise 2052 yılına kadar atıksuları arıtılacak. Tesisle ilçenin atıksuları arındırılıp doğal ortama zarar vermeden deşarjı sağlanacak. Tutşi ve beraberindekiler atıksu arıtma tesisi yeriyle ilgili arazi çalışması yaparak teknik ekipten görüş aldı.

“Şehrimiz, altyapı bakımından belirli bir standarda kavuştu”

Çınar’da yapılan projeyle altyapı sorununu çözeceklerini belirten Tutşi, şunları söyledi:

“Şehrimiz, altyapı bakımından belirli bir standarda kavuştu. İlçelerimizde de çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Çınar ilçemizde DİSKİ VE İLBANK tarafından ortaklaşa yürütülen projeyle kanalizasyon, içme suyu şebekesi, içmesuyu isale hattı ve yağmursuyu şebekesi yaptık. İlçemizin altyapı sorununu bu projeyle çözüme kavuşturmuş oluyoruz. Özellikle kanalın deşarj edilmesiyle çevre kirliliğini önleyeceğiz. Çalışmalarımızı kısa sürede bitirerek hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Şehrimizin her bir noktasında DİSKİ olarak üzerimize düşen tüm sorumluluklarımızı yerine getirmek için gayret ediyoruz. DİSKİ, hemşehrilerimizin sorunlarına çözüm üretmek için gece gündüz demeden çalışıyor.”

Fotoğraf Galerisi