Çüngüş’e 24 saat esaslı içme suyu temini masaya yatırıldı

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Çüngüş ilçesine 24 saat kesintisiz su sağlamak amacıyla Çüngüş Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe ile bir araya geldi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, sorumlu olduğu 15 bin 272 kilometrekarelik alanda yaşanan içme suyu ve kanalizasyon sorunlarını çözmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Çüngüş ilçesinde başta içme suyu olmak üzere yaşanan sorunları masaya yatırmak için Çüngüş Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe’yi ziyaret etti.

Çüngüş ilçesi ve kırsal mahallelerinin genel durumlarının değerlendirildiği görüşmede Tutşi, ilçeye 24 saat kesintisiz içme suyu vermek istediklerini söyledi.

Yaz aylarında genel anlamda su tüketiminin fazla olması nedeniyle sıkıntılar yaşandığını belirten Tutşi, ilçeye kesintisiz içme suyu sağlamak için ekiplerinin sahada çalışma yürüttüğünü ifade etti.

“Su yönetimiyle ilgili 2022’de önemli adımlar atacağız”

Tutşi, şöyle konuştu:

“İçme suyunun doğru şekilde dağılımını sağlamanın en önemli figürü su yönetimidir. DİSKİ, 2022 itibariyle bu konuda çok ciddi adımlar atacak. Su yönetimini sistematik hale getirdiğimizde birçok yerde su sorunu kendiliğinden çözülecek. Su yönetimiyle birlikte örneğin bir mahalleye ne kadar içme suyu verildiğimizin verileri de elimizde olacak.”

Aktaş Mahallesi’ndeki kaynaktan saniyede 50-60 litre suyun tarım amacıyla kullanıldığını vurgulayan Tutşi, yapacakları çalışmayla ilçe merkezine bu kaynaktan saniyede 10 litre içme suyu vermeyi planladıklarını kaydetti.

Çataldut Mahallesi’nde yer alan 50 metreküplük içme suyu deposunun şebeke bağlantısını yapacaklarını dile getiren Tutşi, 50 haneye sahip Üçpınar Mahallesi’nin eskiyen içme suyu hattını da yenileyeceklerini aktardı.

Malkaya Mahallesi’ndeki kaynak su ile ilgili rehabilitasyon çalışmalarına başlayacaklarını vurgulayan Tutşi, içme suyunun ardından diğer altyapı sorunlarını çözmek için çaba harcayacaklarını bildirdi.

Yapılan ziyaret ve ilçenin sorunlarının çözülmesi için atılacak adımlardan memnuniyetini dile getiren Çüngüş Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, belediye olarak çalışmalarda DİSKİ’ye destek olacaklarını söyledi.

Fotoğraf Galerisi