Dicle Baraj Gölü Havza Koruma Planında çalışmalar sürüyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kentin en önemli içme ve kullanma suyu kaynaklarından olan “Dicle Baraj Gölü Havzası Koruma Planı”nda çalışmalarını sürdürüyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kentin gözbebeği olan su kaynağının korunmasıyla ilgili, alanında uzman akademisyenleri görevlendirdiği “Dicle Barajı Gölü Havzası Koruma Planı” projesinde çalışmalar devam ediyor.

Daha önce başlangıç toplantısını gerçekleştiren ve “Dicle Baraj Gölü Havzası Koruma Planı Hazırlanması Projesi” kapsamında Havza Toplantısı paydaşların katılımıyla yapan DİSKİ, saha çalışmalarına hız verdi.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, kentin geleceği açısından oldukça önemli bir yere sahip olan, Temmuz 2021’de başlayan ve 550 günde tamamlanması hedeflenen projede yürütülen saha çalışmalarını yerinde inceleyerek personelden bilgi aldı.

“Proje kentte büyük katkı sunacak”

Dünyada özellikle küresel ısınmayla birlikte yaşanan su sıkıntısının son zamanlarda kendini iyice hissettirdiğine dikkat çeken Tutşi, projenin bu yönüyle kentte çok büyük katkı sunacağını vurguladı.

Tutşi, var olan su kaynaklarının gelecek açısından oldukça değerli olduğunu ve kaynakların gelecek nesillere aktarılması için DİSKİ’nin sürekli bir çaba harcadığını söyledi.

Dicle Barajı’nı, oluşabilecek risklerden arındırmak için fosil yakıtla yürütülen tekne taşımacılığını sonlandırdıklarını hatırlatan Tutşi, tekne taşımacılığının yeşil enerjiyle yapılması için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile DİSKİ’nin çalışma yaptığını vurguladı.

“Proje vatandaşların sağlığını ve turizmin geleceğini koruyor”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Dicle Baraj Gölü, kent turizmi açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Suyun temiz kalmasıyla  birlikte turizmin de devamını sağlanmayı amaçlıyoruz. Suyun kirli olduğu bir yerde turizm faaliyetleri yapılamaz. Proje aslında hem vatandaşlarımızın sağlığını hem de turizmin gelecekte sürekliliğini sağlıyor.”

“400 gün sonunda nihai rapor taslağı ortaya çıkacak”

Proje başlangıcından itibaren 100 gün içinde başlangıç raporunun hazırlandığını, 240 gün sonunda gelişme raporu ortaya çıkacağını dile getiren Tutşi, 400 gün sonunda nihai rapor taslağının taraflarına sunulacağını kaydetti.

Birçok değerli akademisyenin görüşleri ve saha raporlarının yer alacağı dosyanın DİSKİ tarafından onaylanmasının ardından, raporda son revizyonların yapılacağını kaydeden Tutşi, 550’inci günde kapanış toplantısını gerçekleştireceklerini aktardı.

 “Proje DİSKİ’nin çalışmalarında yol haritası olacak”

Dicle Baraj Gölü Havzası Koruma Planı’nın DİSKİ’nin çalışmalarında yol haritası olacağını dile getiren Tutşi, bundan sonra atacakları adımları oluşturulacak dosyaya göre belirleyeceklerini ifade etti.

İçme suyu ile ilgili yapılan her bilimsel çalışmayı önemsediklerine değinen Tutşi, su kaynaklarımızı korumak için bundan sonrada bu tarz projeleri geliştirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Fotoğraf Galerisi