Dicle Baraj Gölü Koruma Planı kapsamında kapanış toplantısı yapıldı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kenttin en önemli su kaynağı olan “Dicle Baraj Gölü Havzası Koruma Planı ” kapsamında Havza Toplantısı’nı paydaşların katılımı ile kapanış toplantısı gerçekleştirdi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kentin en önemli su kaynağı olan Dicle Baraj Gölü’nün gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakmak amacıyla “Dicle Baraj Gölü Havzası Koruma Planı Projesi” ile ilgili adımlar atmaya devam ediyor.

Diski Genel Müdürlüğü; Diyarbakır Merkez, Ergani ve Eğil ilçeleri içmesuyunu karşılayan Dicle Barajı’nın su kalitesini korumak ve gelecek nesillerin içilebilir su ihtiyacını karşılamak amacıyla mevcut suyun, durum tespiti ve mevcut kalitenin korunması için kamu kurum kuruluşları ile görüş ve önerileri almak amacı ile kapanış toplantısı gerçekleştirdi.

Daha önce de Havza Koruma toplantısını gerçekleştiren ve projede görev alan profesör ve akademisyenlerin saha çalışmalarını sürdürdüğü “Dicle Baraj Gölü Havzası Koruma Planı Projesi” kapsamında Havza Toplantısı paydaşların katılımıyla yapıldı.

Açılış konuşması yapan İstanbul Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Ayşegül Tanık, Ülkemiz yarı kurak iklim kuşağında bulunmakta olup, küresel iklim değişikliğinden önemli ölçüde etkilenecek bölgelerin içinde yer almaktadır. Buna ilaveten, ülkemizin sosyo-ekonomik gelişimine bağlı olarak su kaynaklarına olan talep her geçen gün daha da artmaktadır. Ülkemiz yarı kurak iklim bölgesinde yer aldığından, kullanılabilir su kalitesinin ve miktarının arttırılması, su koruma ve kullanma dengesinin sürdürülebilirliğinin sağlanması büyük önem taşımaktadır.

Özellikle havza bazında koruma planları yapılması yoluyla tüm gelişmelere ve kullanımlara kontrollü bir şekilde yön verilmesi gerekmektedir. Bu maksatla ilgili tüm Bakanlıkların, Belediyelerin, Kurum ve Kuruluşların koordinasyon ve işbirliği içerisinde ve ortak bir strateji çerçevesinde hareket etmeleri önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, Su Yönetimi Genel Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyelerimiz tarafından içme ve kullanma suyu temin edilen su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına dair politikalar oluşturmak amacı ile çalışmalar yürütülmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanarak 28 Ekim 2017 tarih ve 30224 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girenİçme-Kullanma Suyu Havzalarının Korunmasına Dair Yönetmeliği” kapsamında bütün içme ve kullanma suyu temin edilen ve edilecek yerüstü suyu kaynakları için içme-kullanma suyu havzaları koruma planlarının hazırlanması gerekmektedir Bu kapsamda Diyarbakır Merkez, Eğil ve Ergani ilçelerine içme ve kullanma suyu sağlamakta olan Dicle Baraj Gölü Havzası için de koruma planı hazırlanması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

İO Çevre Çözümleri Ar-Ge Ltd. Şti Genel Müdürü İnci Doğusan, Bugün burada, firmamız tarafından, Diyarbakır İçme Suyu ve Kanalizasyon İşleri İdaresi adına gerçekleştirilmiş olan “Dicle Baraj Gölü Havza Koruma Planı Hazırlanması Projesi”nin kapanış toplantısı vesilesi ile toplanmış bulunmaktayız. Bu proje, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanarak 28 Ekim 2017 tarih ve 30224 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girenİçme-Kullanma Suyu Havzalarının Korunmasına Dair Yönetmeliği” kapsamında gerçekleştirilmiş olup, Diyarbakır Merkez, Eğil ve Ergani ilçelerine içme ve kullanma suyu sağlamakta olan Dicle Baraj Gölü Havzası için yapılmıştır.

5 Temmuz 2021 tarihinde başlayan Dicle Baraj Gölü Havza Koruma Planı Hazırlanması Projemiz” kapsamında bilimsel ve teknik çalışmalar tamamlanmış olup Taslak Koruma Planı, Nihai Rapor ile birlikte İdare’ye sunulmuştur. Taslak Koruma Planı içinde yer alan hükümlerin her biri Nihai Rapor çerçevesinde tek tek incelenmiş ve “Su Yönetimi Genel Müdürlüğü” ile bu konuların değerlendirildiği birçok toplantı düzenlenmiş ve 10 Nisan 2023 tarihinde, toplantıda alınan kararlar doğrultusunda oluşturulan son hali 30 günlük askı sürecine girmiştir. Bu süreçte kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile vatandaşlarımız Taslak Koruma Planını inceleyerek, görüş ve önerilerini iletebilecektir. Bu Kapanış Toplantısı ile, Projenin tanıtımı ve yapılması planlanan faaliyetlere ilişkin havzadaki paydaşların görüş, öneri ve değerlendirmelerinin alınmasını ve bilgi alışverişinde bulunulmasını amaçlamaktayız. Bu vesileyle çalışmalarımızda yardımlarını esirgemeyen bütün katılımcılara teşekkürlerimizi sunuyorum

Toplantıda konuşan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, dünya nüfusunun %40′ını barındıran 80 ülke de şimdiden su sıkıntısı yaşamaya başladığını söyledi.

Nüfusun hızla artması, buna karşılık su kaynaklarının sabit kalması sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün arttığına dikkat çeken Tutşi, iklim değişikliği ve kuraklığın da temiz suya ulaşma anlamında yeni planlamaların yapılması gerekliliğini doğurduğunu ifade etti.

“Proje kentte büyük katkı sunacak”

Dünyada özellikle küresel ısınmayla birlikte yaşanan su sıkıntısının son zamanlarda kendini iyice hissettirdiğine dikkat çeken Tutşi, projenin bu yönüyle kentte çok büyük katkı sunacağını vurguladı.

Tutşi, var olan su kaynaklarının gelecek açısından oldukça değerli olduğunu ve kaynakların gelecek nesillere aktarılması için DİSKİ’nin sürekli bir çaba harcadığını söyledi.

Dicle Barajı’nı, oluşabilecek risklerden arındırmak için fosil yakıtla yürütülen tekne taşımacılığını sonlandırdıklarını hatırlatan Tutşi, tekne taşımacılığının yeşil enerjiyle yapılması için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile DİSKİ’nin çalışma yaptığını vurguladı.

“İçme suyunu dikkatli kullanmalıyız”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Su kaynaklarımızın sınırsız olmadığının farkında oluşumuz ve su fakiri olma yolunda, bizlerin ne gibi önlemler alabileceğimiz konusunda düşünmekte ve çalışmalar yapmaktayız. Yeryüzünde çok su var mı? Yeryüzünün %71’i su ile kaplı. Ancak bunun %97’si tuzlu su, kalan %3’ün 2/3’ü dağ buzulu ve kutup buzu. Sonuç olarak suyun sadece %1’ini kullanıyoruz. Bunun da %0,3’üne erişebiliyoruz. Bu yüzden bugünün temiz içme suyunu dikkatli olarak kullanmalı, israf etmemeli ve gerekli tedbirleri şimdiden alarak korumalıyız.”

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi’nin konuşmasının ardından prejenin kapsamıyla ilgili bilgilendirmeler içeren surumu çevre yüksek mühendisi Meriç Bütün tarafından yapıldı .Sunumdan sonra projeyle ilgili soru-cevap bölümüne geçilip toplu fotoğraf sonrası proje toplantısının kapanışı gerçekleşti.

Fotoğraf Galerisi