Dicle ilçesinin Su Sorununa Çözüm

Dicle ilçesinin Su Sorununa Çözüm

Diyarbakır Valisi Münir KARALOĞLU’nun talimatıyla Dicle ilçesinde uzun yıllar içme suyu sorunu yaşanmayacak proje için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü çalışmalara başladı.

Verilen su miktarının ilçe nüfusuna fazlasıyla yetecek miktarda olmasına rağmen kaçak kullanımlar ve bahçe sulamasından dolayı suyun israf edilmesi nedeniyle su sıkıntıları yaşanan ilçede, uzun vadede su sorunu yaşanmaması için DİSKİ harekete geçti.

DİSKİ Genel Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında Kralkızı Barajındaki kaynaktan su temini sağlanarak ilçede önümüzdeki 25 yıl su sorununu çözmesi hedefleniyor.

Proje bedeli 3,5 Milyon TL

DİSKİ teknik ekipleri, projenin etüt ve teknik çalışmalarını sahada yürütüyor. Projenin uygun olması durumunda yaklaşık 5288 metre isale hattı yapılacak. Projenin yaklaşık 3,5 Milyon TL’ye mal olması bekleniyor. DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ve Dicle Belediye Başkanı Felat Aygören projenin gerçekleşeceği alanda inceleme yaptı.

Projenin verimli olması amacıyla titizlikle çalışmalar yürüttüklerini belirten Tutşi, “Gerekli izinlerin alınması durumunda; şebeke yapımları, mekanik aksamlar ve altyapı noktasında gereken tüm çalışmalar en kısa sürede yapılarak, Dicle ilçemizin kesintisiz ve sağlıklı su almasını sağlayacağız.” dedi.

Fotoğraf Galerisi