DİSKİ, 10 yılık kullanım ömrünü tamamlamış su sayaçlarını ücretsiz değişiyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, su sayaçlarındaki ölçüm hassasiyetini artırmak amacıyla önemli bir adım attı. 10 yıllık kullanım ömrünü tamamlamış su sayaçlarının değiştirilmesi işlemleri başladı. Bu güncelleme, su sayaçlarının daha doğru bir şekilde su tüketimini ölçmesini sağlayarak, abonelerin daha adil ve kesin faturalar almasına olanak tanıyacak.

DİSKİ, 10 yılını doldurmuş olan su sayaçlarının değiştirilmesi, aynı zamanda teknolojik gelişmelere ayak uydurmayı hedefliyor. Yeni nesil su sayaçları, daha hassas ölçümler yapabilecek ve su tüketimini daha verimli bir şekilde takip etmeyi mümkün kılacak.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Mekanik su sayaçlarının 3516 sayılı ölçü ve ayar kanunu ile belirlenmiş olan ekonomik ömrü 10 yıl olup, bu sürenin dolumu ile birlikte sayaçların doğru ölçüm yapmayacağı, dolayısı ile abonenin mağdur olmaması ve kurum zararının da oluşmaması için bakım onarım yapılması veya değiştirilmesi gerekmektedir.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, abonelerinde herhangi bir sayaç ücreti almayacak, sayaçlarını değiştirmek isteyen vatandaşlar DİSKİ Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunarak sadece 105 lira bakım onarım ücreti ödeyecek.

Fotoğraf Galerisi