DİSKİ, 15 bin 371 abonenin su sayacını uzaktan okuyor

Akıllı su sayaçları uygulaması için çalışmalarını kesintisiz sürdüren DİSKİ Genel Müdürlüğü, hassas ölçüm yapan dijital sayaçlar sayesinde 15 bin 371 abonenin su saatini uzaktan okuyor

Altyapı yatırımlarına devam eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kentsel yaşamı daha verimli, sürdürülebilir ve yaşanabilir hale getirmeyi amaçlayan “Akıllı Şehirler” yolunda hızlı adımlar atıyor. DİSKİ ekipleri, bunun için personel tasarrufu, insan hatalarını minilimize etmek, abone memnuniyetini artırmak, kayıp-kaçak oranını düşürmek, su yönetimini daha sağlıklı yapmak hedefiyle su sayaçlarını uzaktan okuyabilecek teknolojiyi hayata geçirmeye devam ediyor. Diyarbakır’da şimdiye kadar 15 bin 371 dijital saat takan DİSKİ ekipleri, bu sayıyı 2024 yılı içinde 30 binin üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Akıllı sayaçlar uzaktan faturalandırılacak

Kentin tamamında çalışmalar tamamlandığında dijital sayaçlarla birlikte fiziksel sayaç okumalarında yaşanan sorunlar ortadan kalkacak. DİSKİ birimleri, şimdilik 15 bin 371 abonenin sayaç verilerine kablosuz haberleşme yöntemiyle ulaşarak uzaktan faturalandırıyor.

Akıllı su sayaçlarının faydaları

Hassas ölçüm yapan dijital sayaçlar ile uzaktan okuma, açma-kapama işlemleri yapılırken, su kaçakları da tespit edilebiliyor. Akıllı su sayaçlarının sağladığı faydalar şöyle;

Uzaktan İzleme: Su sayaçlarına bağlı sensörler sayesinde su tüketimi uzaktan izlenebilir ve su sızıntıları gibi sorunlar hızla tespit edilip çözülebilir.

Veri Analizi: Toplanan su tüketimi verileri, şehir yöneticilerine su kullanımı eğilimlerini anlama fırsatı sunar ve su kaynaklarının daha verimli yönetilmesine yardımcı olur.

Su Tasarrufu: Kullanıcılar, su tüketimlerini izleyerek daha fazla su tasarrufu yapma teşviki alabilirler.

Faturalandırma Kolaylığı: Akıllı su sayaçları, otomatik tüketim ölçümleri ile daha doğru faturalandırma sağlar.

Sürdürülebilir Su Yönetimi: Su sayaçları, su kaynaklarının sürdürülebilir şekilde yönetilmesine katkı sağlar.

Fotoğraf Galerisi