DİSKİ, 15 bin metreküplük su deposu ve terfi merkezini yeniledi

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Kayapınar ilçesi Mezopotamya Mahallesi’nde yer alan 15 bin metreküplük içme suyu deposunun yalıtımı ve terfi merkezini yeniledi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, her geçen gün büyüyen Kayapınar ilçesinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için çalışma başlattı.

Kayapınar ilçesi Mezopotamya Mahallesi’nde yer alan 15 bin metreküplük içme suyu deposu ve terfi merkezi, yüksek kotlarda bulunan 5.2 ve 6.0 katı servis depolarını besleyen hatlarda artan nüfus ile birlikte içme suyu sorunu yaşanmaması için son teknolojiyle üretilen 6 adet pompa satın aldı.

4 adeti çift emişli santrifüj pompa (275lt/sn,  Hm:45 mt) 5.2 katını, 2 adet çift emişli santrifüj pompa ise (75lt/sn, Hm:65 mt) ise 6.0 katını besleyecek.

DİSKİ tarafından satın alınan 6 adet son teknolojiyle üretilen pompalar vatandaşların içme suyu ihtiyacı düşünülerek gece saatlerinde montajı yapıldı.

Aynı çalışma kapsamında terfi merkezinin elektrik ve elektronik sisteminin tamamı yenilendi, scada sistemi kuruldu ve mevcut scada sitemi ile entegrasyonu sağlandı.

Ekipler, tarafından gece saatlerinde başlayan ve sabaha kadar devam eden çalışmaları yakından takip eden DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, daha önce kullanılan pompaların tam olarak ihtiyaca cevap vermediğini ifade etti.

“İçme suyu temininde geleceği planlayarak çalışma yürütüyoruz”

En temel ihtiyaç olan içme suyunun temininde geleceği planlayarak çalışma yürütmek zorunda olduklarına dikkat çeken Tutşi, günü birlik projelerin sorunları büyüttüğünü ve kentte mali açıdan ciddi zararlar verdiğini vurguladı.

“Bütün eleştiri, bilgi, deneyim, öneri ve görüşleri dikkate alıyoruz”

Tutşi, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Söz konusu en temel ihtiyaç içme suyu ise çalışmaları en ince detaylarını da masaya yatırmak zorundayız. DİSKİ bu kentin kaynaklarıyla çalışmalarını gerçekleştiriyor. O yüzden proje ve yatırımızı tamamı kamu yararını gözeterek yapıyoruz. Çünkü DİSKİ 1 milyon 1783 bin Diyarbakırlınındır. Bütün eleştiri, bilgi, deneyim, öneri ve görüşleri dikkate alıyoruz. Kurum olarak bu bilinç ve sorumlulukla hareket ediyoruz. DİSKİ Diyarbakırlılara altyapı ve içme suyu konularında daha iyi bir hizmet sağlamak için çalışmalarına devam edecek.”

Yaz aylarında içme suyu ihtiyacının artması nedeniyle tasarladıkları çalışmaları bir bir hayata geçirdiklerini ifade eden Tutşi, başta içme suyu ve kanalizasyon olmak üzere Diyarbakırlılara rahat bir yaz geçirmelerini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

 

 

Fotoğraf Galerisi