DİSKİ 1600’lük içme suyu çelik boruda oluşan arızayı giderdi

DİSKİ Genel Müdürlüğü, isale hattının 17,5’uncu kilometresinde yer alan 1600’lük çelik boruda oluşan arızayı gidererek kent merkezine su akışını yeniden sağladı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent merkezi, ilçeler ve kırsal mahallelerde oluşan arızalara anında müdahalede bulunuyor.

Su Tesisleri Daire Başkanlığı, Eğil ilçesi Yatır Mahallesi sınırlarında yer alan isale hattının 17,5’uncu kilometresinde bulunan 1600’lük çelik borunun 200’lük tahliye borusunun bağlantı noktasında oluşan arıza için gece 01:00 itibariyle çalışma başlattı.

Ekipler, onarım esnasında su kesintisi yaşanmaması için Diyarbakır merkezde DİSKİ’ye ait olan 11 adet su depolarının tamamen dolu olmasını sağladı.

Kazı-dolgu işlemiyle başlayan onarım çalışmalarında 1600’lük boruda bulunan ham su tahliye edildi. Arızanın yerinin tam olarak tespit edilmesinden sonra ekipler, onarım çalışmalarını 15:57 itibariyle tamamladı.

Arızanın tamamen giderilmesinin ardından ilk etapta 2 bypass vanasından isale hattına yeniden su akışını sağlayan ekipler, 16:30 itibariyle de pompalar vasıtasıyla saniyede hatlara 3 metreküp su vermeye başladı.

Yürütülen onarım çalışmalarını yerinde inceleyen Genel Müdürü Fırat Tutşi, DİSKİ’nin, fiziki su kaçağı arızasını dün itibariyle tespit ettiklerini vatandaşların içme suyu konusunda mağdur olmaması için çalışmalarına gece saatlerinde başladıklarını söyledi.

Kentte içme suyu sağlamaları nedeniyle 7 gün 24 saat zaman kavramı gözetmeksizin çalışma içinde olduklarına vurgu yapan Tutşi, ekiplerinin gece başlayan ve saat 15:57’ye  kadar devam eden onarım çalışmalarında büyük bir çaba sarf ettiğini dile getirdi.

Tutşi, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“DİSKİ’nin, birinci önceliği temel yaşam kaynağı olan içme suyu konusunda vatandaşlarımızın mağdur edilmemesidir. Konu içme suyu olunca kurum olarak arızalara büyük bir hassasiyetle yaklaşıyoruz. İsale hattımızın 17,5’uncu kilometresinde meydana gelen arızaya da planlı şekilde müdahalede bulunduk. Uzun ve yorucu bir çalışmanın ardından arızayı giderdik ve kentte yeniden içme suyu vermeye başladık. Arızadan dolayı kentte su akışını kestiğimizden dolayı mevcut depolarımız boşaldı. Depoların yeniden dolması biraz zaman alacaktır. Vatandaşlarımızdan suyun kullanımı konusunda tasarruflu olmalarını bekliyoruz. ”

Fotoğraf Galerisi