DİSKİ 8 bin 492 numunenin analizini yaptı

DİSKİ Genel Genel Müdürlüğü, halk sağlığını korumak ve sudan kaynaklı hastalıkların önüne geçmek için 2021’de, kimyasal ve bakteriyolojik olmak üzere toplam 8 bin 492 numunenin analizini yaptı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, vatandaşlara kaliteli ve çeşmeden içilebilir su sağlamak amacıyla çalışmalarını 7/24 sürdürüyor.

Diyarbakır Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde faaliyetlerini sürdüren kimya ve biyoloji laboratuvarları Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortak belirlediği noktalar, ilçelerden gelen aylık rutinler, gelen şikâyetler, kırsal mahallerden gelen numuneler, fiziki kaçak numuneleri, sondaj numuneleri, içme suyu havzasından gelen numuneler olmak üzere 2021’de toplam 8 bin 492 numunenin analizini yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yeterlilik belgesine, Türkiye Akreditasyon Kurumu akreditesine, Avrupa Akreditasyon Birliği (EA) ve Uluslararası Akreditasyon Formu (IAF) gibi kuruluşlara üye olan kimya ile biyoloji laboratuvarları aldığı numunelerin analizini DİSKİ Genel Müdürlüğü, resmi web sitesinde paylaştı.

DİSKİ evlere gidip analiz yaptı

DİSKİ, mahalle, bina, site sakinlerinin aynı enfeksiyondan dolayı hastanelere başvurması sonucu veya vatandaşların ihbarını değerlendiren ekipler, içme suyu ihtiyacının karşılandığı site veya binaların depoları ve hane içinde bulunan musluklardan 2021’de 405 numune alarak analizini gerçekleştirdi.

İçme suyundaki klor oranını anında belirleyen DİSKİ, diğer analiz verilerini de daha sonra şikâyet alınan yerlere detaylı şekilde bildirdi.

179 mahallede dezenfeksiyon çalışması

Su Sağlığı ve Havza Koruma Şube Müdürlüğü, kent merkezi dışında Ergani, Eğil ve Çınar ilçeleri dahil olmak üzere 2021’de 179 mahallede rutin olarak dezenfeksiyon, montaj ve bakım-onarım çalışması yürüttü.

Çalışmalarda 5 bin 713 dezenfeksiyon kontrollünü gerçekleştiren DİSKİ, bu işlemlerde toplam 51 bin 425 litre klor tüketti.

46 su deposunun bakım-onarımı yapıldı

DİSKİ Genel Müdürlüğü,2021’de Bağlar, Yenişehir, Sur ve Kayapınar ilçelerinin mahallelerinde yer alan 46 adet ayaklı ve gömme su deposunun, depo, terfi ve manevra odalarının bakım onarımını gerçekleştirdi.

Dicle Baraj Gölü Havzası Koruma Planı’nda çalışmalar sürüyor

Su Tesisleri Daire Başkanlığı, 2021’de Diyarbakır merkeze, Eğil ve Ergani ilçelerine içme suyu sağlayan Dicle Baraj Gölü Havzası’nı korumak için çalışma başlattı.

Dicle Baraj Gölü Havzası Koruma Planı, kapsamında ilk etapta akademisyenler, ilgili birimler ve yerel yöneticilerin katılımıyla başlangıç toplantısı yapıldı.

Aynı çalışma kapsamında çeşitli üniversitelerde görev yapan akademisyenler fizibilite çalışmalarına devam ediyor.

 

Eğil’de tekneler temiz enerjiye geçiyor

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Dicle Baraj Gölü’nün korunması amacıyla Eğil ilçesinde tekne taşımacılığı faaliyetinde bulunan işletme sahipleriyle bir araya geldi.

13 tekne sahibinin katıldığı toplantı da 1 Nisan 2022 tarihi itibariyle teknelerin fosil yakıtı kullanmalarını sonlandırmayı ve temiz enerji ile faaliyetlerine devam etmeleri kararı alınarak işletmecilere tebliğ edildi.

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf Galerisi