DİSKİ Acil Durumlar Pompa İstasyonu’nun bakım-onarımını yaptı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, içme suyu arzında herhangi bir olumsuz durumda devreye aldığı Acil Durumlar Pompa İstasyonu’nu bakım ve onarımını yaptı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent merkezine 24 saat kesintisiz, sağlıklı ve çeşmeden içilebilir su temini sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Su Tesisleri Daire Başkanlığı, içme suyu temininde yaşanabilecek herhangi olumsuz bir durumda devreye aldığı Acil Pompa İstasyonu’nu, A’dan Z’ye bakım ve onarımını gerçekleştirdi.

Çalışmalar kapsamında ekipler, elektrik-mekanik ekipmanları ve pompaları elden geçirdi. Binanın çatısının bakım-onarımı ve iç-dış cephesinin boyandığı işlemlerde ayrıca tahliye odalarının da temizliği yapıldı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Eğil ilçesi Yatır Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Acil Durumlar Pompa İstasyonu’nda incelemelerde bulunarak ilgili personelden bilgi aldı.

Acil Durumlar Pompa İstasyonu’nun içme suyu ana isale hattının 19’uncu kilometresinde yer aldığının bilgisini veren Tutşi, mevcut pompa istasyonunun olası teknik sorunlar ve doğal afetlerden etkilenmesi durumunda Diyarbakır’ın susuz kalmaması için devreye girdiğini dile getirdi.

Tutşi, tesiste 1adet 2500kw ve2 adet 1650kw’ lık üç adet pompanın hazır durumda bekletildiğini söyledi.

Yaz aylarında su sıkıntısı yaşandığı dönemlerde kentte bu tesis üzerinden içme suyu temin ettiklerini vurgulayan Tutşi, pompa istasyonunun 2.70m³/sn kapasiteli olup 24 saat kesintisiz çalışma prensibine sahip olduğunu ifade etti.

“DİSKİ geleceği planlayarak çalışma yürütüyor”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Konu en temel ihtiyaç olan içme suyu açısından bakıldığında Acil Durumlar Pompa İstasyonu, kent için oldukça önemli bir konumdadır. Hatta pompa istasyonunu kentin kalbi olarak niteleyebiliriz. Bu sebeple ileri de oluşabilecek olumsuz durumlara karşı önlem almak amacıyla Acil Durumlar Pompa İstasyonumuzun bakım-onarımını yaptık. Suyu sağlıklı hale getirerek kentin şebeke hatlarına aktaran DİSKİ, her zaman geleceği planlayan çalışmaların içindedir.”

Acil Durumlar Pompa İstasyonu incelemelerinde Tutşi’ye, DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yürük eşlik etti.

Fotoğraf Galerisi