DİSKİ, Atıksu ve İçmesuyu Sorunlarını Çözüyor

DİSKİ, Atıksu ve İçmesuyu Sorunlarını Çözüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Yenişehir ilçesine bağlı Çelikevler, Aziziye ve Gürdoğan Mahallerinde içmesuyu ve kanalizasyon sorununu hazırladığı projelerle çözüme kavuşturuyor.

DİSKİ, kent genelinde ve ilçelerde altyapı ile içmesuyu çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Yenişehir ilçesi Çelikevler Mahallesinde uzun yıllardır sorun olan içmesuyu ve kanalizasyon problemi DİSKİ tarafından çözülüyor. Yapılacak proje sayesinde içmesuyu ve kanalizasyon altyapısı tamamen ele alınarak sorunlar giderilecek. Projeyle Çelikevler mahallesine 24 saat kesintisiz ve içilebilir kalitede su verilmesi hedefleniyor. Mahallede ayrıca, kanalizasyon ile ilgili proje yakın zamanda hayata geçirilecek. Bu projeyle Çelikevler Mahallesinin atıksuları, yeni yapılacak terfi hattıyla mevcut Atıksu Arıtma Tesisine iletilecek.

Aziziye ve Gürdoğan Mahallelerinde ise, imara aykırı, kaçak yapılaşma sebebiyle vatandaşların atıksu sistemlerini dere yatağına herhangi bir kapalı sistem olmadan deşarj etmeleri sonucu açıkta akarak dere yatağını kirleten, bu nedenle sağlık ve görüntü açısından sıkıntı oluşturan atıksu sorunu da DİSKİ tarafından hazırlanan projeyle çözüme kavuşacak. DİSKİ yapacağı çalışmayla yaklaşık 700 metre kanalizasyon şebekesi döşeyecek, bu sayede atıksuların verdiği zararı önleyecek.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Murat Beşikci’yi makamında ziyaret ederek projenin detaylarını görüştü.

“Hemşehrilerimizin talebine uygun hizmet etmek için gayret ediyoruz”

Her mahallenin sorununu gidermek için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Tutşi, şöyle konuştu:

“Valimiz Sayın Münir Karaloğlu’nun talimatıyla Çelikevler, Aziziye ve Gürdoğan Mahallerimizde çalışmalara başladık. Buralarda yapacağımız çalışmalarla ilgili, mahallemizde yaşayan hemşehrilerimizin görüşünü aldık, daha sonra projemizi oluşturduk. Kurumlarla ortaklaşa çalışarak hemşehrilerimizin talebine uygun hizmet etmek için gayret ediyoruz. Diyarbakır’ımızın her noktasında çalışmalarımız devam edecek.”

Fotoğraf Galerisi