DİSKİ Aziziye Deresi’nde çalışma başlatıyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Yenişehir ilçe sınırlarında yer alan Aziziye Deresi’nde mevcut hattın yetersiz kalması nedeniyle çalışma başlatıyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, vatandaşlara altyapı ve içme suyu konularında daha kaliteli hizmet üretmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

DİSKİ, Yenişehir ilçe sınırlarında yer alan, Aziziye ve Gürdoğan Mahallelerinde geçen Aziziye Deresi’nin nüfus ve yerleşim yerlerinin artmasıyla dolayı mevcut duruma cevap verememesi nedeniyle kapsamlı çalışma başlatıyor.

Ekipler, mevcut atıksu şebeke hattının 600-800 mm çaplarında olması nedeniyle derede oluşan kirliliğin önüne geçmek için eski şebekeyi deplase edecek.

Yenilenecek olan yeni hatta 650 metre 1200 mm ve 200 metre 1400 mm atıksu şebeke hattı inşa edecek. Çalışmada ayrıca 51 metre 1400 mm çaplı yatay delgi kılıf Silvan Yolu geçişinde kullanılacak.

DİSKİ, yapacağı 850 metre şebeke imalatı ve 51 metre yatay delgi yol geçişiyle Aziziye Deresi’ni kirlilikten kurtararak uzun yıllardan bu yana süre gelen sorunu çözmüş olacak.

1’inci etapta çalışmalar tamamlandı

Aziziye ve Gündoğar Mahallelerinin bulunan kaçak yapıların atıksularını dereye akmasını önlemek için DİSKİ, alanı 1 ve 2’inci etaplara ayırarak çalışma yürüttü.

Özellikle yaz aylarında kaçak yapıların kanalizasyon sularının dereye akmasıyla oluşan kötü kokuların önüne geçmek için yapılan çalışmada ekipler, 1’inci etaba 330 metre uzunluğunda 300 mm çapında kanalizasyon şebeke hattı döşedi. 10 adet muayene bacasının da kullanıldığı çalışmada ayrıca kaçak yapıların kanalizasyon bağlantısı yapıldı.

2’inci etapta çalışmalar başlıyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, 2’inci etap çalışmalarında belirlenen alanlara 310 metre uzunluğunda 300 mm çapında kanalizasyon hattı döşeyecek. 11 adet muayene bacasının da yerleştirileceği çalışmada kanalizasyon hattına bağlı olmayan kaçak yapılarının da bağlantısı yapılacak.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, yapılacak altyapı yatırımları öncesinde Aziziye ve Gürdoğan Mahallelerinde incelemelerde bulundu.

“Soruna köklü bir çözüm üreteceğiz”

Yerleşim yerleri ile nüfusun artmasıyla temiz su kullanımının ve kirli su çıkışının arttığını dile getiren Tutşi, soruna köklü çözüm üretmek için fizibilite çalışmalarına başladıklarını ve yakın zamanda harekete geçeceklerini kaydetti.

Mevcut hattın ihtiyaca cevap vermediğini ve bu durumdan Dicle Nehri’nin de etkilendiğini vurgulayan Tutşi, DİSKİ’nin kentin göz bebeği Dicle Nehri’ni korumak için elinden geleni yaptığını söyledi.

“Tatlı su kaynaklarını yarınlar için korumalıyız”

Dünyanın birçok yerinde her geçen gün tatlı su ihtiyacının arttığına dikkat çeken Tutşi, kentte ve ilçelerde bulunan tatlı su kaynaklarını yarınlar ve en önemlisi çocuklar için korumaları gerektiğini ifade etti.

Tutşi, açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

“DİSKİ’nin yapacağı çalışmalar tek başına yeterli olmayacaktır. Vatandaşlarımızda özellikle derenin temiz kalması için evsel atıklarını dere yatağına aktarmamalıdır. Bu konuda herkes duyarlı davranmalıdır. Kolektif bir akıllı bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Sonuçta dere Dicle Nehri’ne akıyor. Dicle Nehri bu kentin önemli kimliklerinden biridir.”

 

 

 

Fotoğraf Galerisi