DİSKİ belirlediği riskli noktalarda bypass çalışması yürütüyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, yağışlı havalarda su birikintisi ve baskını olan riski olan noktalarda sorun yaşanmaması için bypass çalışması yürütüyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent merkezi, ilçelerde kanalizasyon ile yağmur suyu ızgara hatlarının daha modern ve konforlu hale getirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Atıksu Kontrol ve Ruhsat Denetim Daire Başkanlığı, Diyarbakır merkez kanalizasyon şebekesinin toplandığı kolektör hatlarından biri olan 1400 mm çapındaki hattın özellikle yağışlı havalarda yetersiz kalması nedeniyle Yeni Mardin Yolu Alay Kavşağı mevkiinde sorunun çözümü için bypass çalışması gerçekleştirdi.

Ekipler, yağışlı havalarda araç ve yaya trafiğine tehlike oluşturması nedeniyle muayene bacasından 35 metre uzaklıkta bulunan 700 mm çapındaki atık su şebekesine çift sıra bypass hattı imalatını yaptı.

Tutşi, çalışmayı denetledi

Çalışmaları yerinde inceleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, uzun yıllardır devam eden ve çevre sakinlerinin de sürekli şikâyet ettiği hattaki sorunu çözüme kavuşturduklarını söyledi.

Bypass işleminde toplam 70 metre 300 mm çapında beton boru kullandıklarını ifade eden Tutşi, yapılan çalışma neticesinde kolektör hattının yağışlı havalarda dışarıya taşmasının engellendiğini belirtti.

DİSKİ, çalışmalarını tamamladıktan sonra kavşağı yeniden yaya ve araç trafiğine açtı.

Fotoğraf Galerisi