DİSKİ çalınan baca ve yağmur suyu ızgaralarının yerine RPC modelini monte ediyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kimliği belirsiz kişiler tarafından çalınan baca ve yağmur suyu ızgaralarının yerine RPC modelli kapakları monte ediyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, olası su baskın ve birikintilerinin önüne geçmek için kent merkezinin cadde, bulvar ve sokaklarında yer alan yağmur suyu ızgaralarında çalışmalarına devam ediyor.

Atıksu Kontrol ve Ruhsat Denetim Daire Başkanlığı, kentin birçok noktasında çalınan pik model baca ve yağmur suyu ızgaralarının yerinemaliyeti yüksek Reaktif Pudra Beton Kapakları  (RPC) yerleştiriyor.

Ekipler, kimliği belirsiz kişiler tarafından yerlerinden çıkarılıp ticari amaçlı satışı yapılan baca ve yağmur suyu ızgara sistemlerinden geri dönüşü olmayan RPC modelini belirlenen alanlara monte etmeye başladı.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Sur ilçesi Keçi Burcu civarına 75 adet RPC yağmur suyu ızgarasını monte etti.

DİSKİ, cadde ortalarında bulunan yağmur suyu ızgara sistemlerinde RPC’lerin tam randımanlı olmaması nedeniyle eski ızgaraları kullanmaya devam edecek.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Sur ilçesinde yapımı tamamlanan RPC yağmur suyu ızgara çalışmalarını yerinde inceleyerek personelden bilgi aldı.

“Vatandaşlar durumu ALO 153’e bildirsin”

DİSKİ’nin, yürüttüğü tüm çalışma ve yatırımları Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlardan elde ettikleri gelirlerle yaptıklarına dikkat çeken Tutşi, vatandaşlarında baca ve yağmur suyu ızgaralarının yerinden çıkarılmasıyla karşılaştıklarında ALO 153’e bildirmelerini istedi.

“Çalınan bacalar için yatırım yapmak zorunda kalıyoruz”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Maliyet açısından daha pahalı olan RPC model baca ve yağmur suyu ızgaralarını çalınmaların önüne geçmek için tercih etmek zorunda kalıyoruz. Çalınan baca ve ızgaralar kurumumuza mali anlamda ciddi zararlar veriyor. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için yağmur suyu ızgaraları ve bacaları için ilave yatırımlar yapmak zorunda kalıyoruz.”

“Yeni sistem kamu kaynaklarının boşa harcanmasının önüne geçecek”

Tutşi, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Yeni monte ettiğimiz RPC baca ve yağmur suyu ızgaraları beton ile demir karışımından oluşuyor. Ayrıca bu yeni sistem geri dönüşüme olanak tanımıyor. Bu sistemi zamanla kentte yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.”

“Yağmur suyu ızgara alımını yapan işletmeler ağır cezalarla karşı kaşıya kalır”

Hurdacıları gelen baca ve yağmur suyu ızgaralarının alımlarını yapmamaları konusunda uyarıda bulunan Tutşi, tespit edilmeleri durumunda bu işletmelerin ağır cezalarla karşı karşıya kalacağını kaydetti.

 

Fotoğraf Galerisi