DİSKİ Çüngüş’e kesintisiz su sağlamak için çalışma başlattı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, yaz aylarında ara ara su kesintisi yaşanan Çüngüş ilçesine 7/24 içme suyu sağlamak amacıyla çalışma başlattı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, sorumluluk alanı olan 15 bin 272 kilometrekare içinde yer alan yerleşim yerlerine içme suyu sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

DİSKİ, yaz aylarında ara ara su kesintisinin yaşandığı Çüngüş ilçe merkezine 24 saat kesintisiz içme suyu sağlamak için çalışmalara başladı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, ilçenin içme suyu sorununu çözmek amacıyla Çüngüş Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe ile bir araya gelerek bir görüşme gerçekleştirdi.

İlçenin su sorununu çözmek için Tutşi, Akmeşe ve teknik personel var olan su kaynaklarında incelemelerde bulundu.

“Tespit edilen eksiklikleri kısa sürede gidereceğiz”

Genel Müdür Tutşi, Çüngüş ilçesi Aktaş Mahallesi’ndeki kaynak suyu yakından görme şansı bulduklarını ve ayrıca şuan ilçeye su sağlayan Malkaya Mahallesi’nde yer alan DİSKİ’ye ait su terfi istasyonunun eksikliklerini tespit ettiklerini söyledi.

Amaçlarının Çüngüş ilçesine 7/24 kesintisiz içme suyu sağlamak olduğunun altını çizen Tutşi, Aktaş Mahallesi’nde bulunan su kaynağının ilçe merkezine ulaştırılmasının arazinin konumu ve fiziki durumu nedeniyle oldukça zor olduğunu ifade etti.

“Su kaynağımızı korumak için gerekli altyapı çalışmaları yapılacak”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Şuan ilçeye içme suyu temin ettiğimiz ve Malkya Mahallesi’nde yer alan kaynak üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. İlçeye su temin etmek için kaynak çevresinde bazı çalışmalar yapacağız. Aslında ilçeye ihtiyacın çok üstünde su vermemize rağmen sıkıntıların yaşanması su kullanım alışkanlıklarımızdan kaynaklanıyor. Özellikle yaşam kaynağımız olan suyumuzu boşa akıtmamalı, bahçe ve bostan sulamalarında kullanmamalıyız.”

 “DBB gölet yapımı için etüt çalışmaları yapacak”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin de, Aktaş Mahallesi su kaynağında tarımsal sulama için gölet oluşturmak istediğini dile getiren Tutşi, bunun için yakın zamanda teknik personelin sahada etüt çalışmaları yapacağını vurguladı.

Fotoğraf Galerisi