DİSKİ daha sağlıklı su için temizlik çalışması yaptı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kentte daha sağlıklı su üretmek için Dicle Barajı’ndan gelen ham suyun ilk durağı olan havalandırma havuzlarında temizlik çalışması yürüttü.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent merkezine çeşmeden içilebilir ve kaliteli içme suyu temin etmek için çalışmalarına devam ediyor.

Su Tesisleri Daire Başkanlığı, kent merkezine günlük yaklaşık 259 bin ton su sağlayan Diyarbakır Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde, yaz hazırlıkları kapsamında detaylı temizlik, bakım ve onarım çalışması başlattı.

Ekipler, çalışmalar kapsamında 32 kilometre uzaklıktan 1600’lük çelik borular vasıtasıyla Dicle Barajı’ndan gelen ham suyun ilk durağı olan havalandırma (kaskad) ünitelerinde detaylı fiziki temizlik çalışması yürüttü.

Havalandırma kaskadında oluşan alglerin temizliği yapıldıktan sonra, alg oluşumunu engellemek için temizliği yapılan kısımlar 48 saat süreyle şok klorlamaya tabi tutularak dezenfeksiyonu da yapıldı.

“Amaç kentte sağlıklı su temin etmek”

Çalışmaları denetleyerek personelden bilgi alan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, amaçlarının kent merkezine kesintisiz ve sağlıklı su temin etmek olduğunu söyledi.

Suyun barajdan itibaren 32 km yolculuğunda arıtma tesisine geldiği ilk nokta olan kaskad tipi havalandırma havuzu sayesinde oksijen içeriğinin yükseldiğine değinen Tutşi, bu ünitelerde karbondioksit, hidrojen sülfit, diğer kokulu bileşiklerin uzaklaştırıldığını ve böylelikle su da ki tat ile koku kalitesinin arttığını ifade etti.

Tutşi, çalışma öncesi su arzında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için tüm depoları dolu şekilde tuttuklarını söyledi.

Havalandırılan suyun ön klorlama işlemine tabi tutulup mikroplarından arındırıldıktan sonra arıtma tesisine alınıp işlemlerine başlandığını dile getiren Tutşi, havalandırılan suyun tesisin içerisine alınarak ön klorlama tabii tutulduğunu ve bu işlemle mikro organizma girişlerinin engellendiğini aktardı.

“Bu tür çalışmalar her yıl düzenli yapılıyor”

Su kalitesini korumak, daha kaliteli ve sürekli su temini sağlamak için her yıl bu çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Tutşi, böylelikle halk sağlığını da korumuş olduklarını dile getirdi.

Tutşi, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Temel yaşam kaynağını içilebilir hale getirmesi sebebiyle Diyarbakır Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi kent açısından oldukça önemli ve değerlidir. DİSKİ, bu bilinçle tesiste A’dan Z’ye tüm çalışmalarını titizlikle yapıyor. Bu değerli tesisten yaklaşık 1 milyonun üzerinde insanımız yararlanıyor.  İnsanlarımızın sağlığı her şeyden önce gelir. Bu, vizyon ve hassasiyetle tesiste, en ince ayrıntıyı göz ardı etmeden ve dikkat ederek işlemler gerçekleştiriyoruz.”

 “Sağlıklı su için düzenli depo temizliği yapılmalı”

Vatandaşlarında bina depolarında yılda en az bir defa bu işlemi yapmaları durumunda sudan kaynaklı hastalıkların önüne geçileceğini ileten Tutşi, temizliği yapılmayan depoların hastalık saçabileceğini sözlerine ekledi.

Fotoğraf Galerisi