DİSKİ, Deprem konutları mevkinde kış aylarında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için çalışmalarını sürdürüyor

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent genelinde kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarının temizlik çalışlarına tüm hızıyla devam ediyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, yaklaşan kış ayları öncesinde Diyarbakırlıların altyapı konusunda herhangi bir sorun yaşanmaması için çalışmalarını sürdürüyor.

Kanalizasyon  Daire Başkanlığı, kış aylarında oluşan yağışlara hazırlık kapsamında yağmursuyu şebekesi dışında kanalizasyon şebekesinde olası yoğunluk ve sorunların önüne geçebilmek adına temizlik çalışmalarına devam ediyor.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Bağlar ilçesine bağlı Oğlaklı mevkinde yapılan deprem konutlarının atıksuları DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından imalatı ve işletmesi yapılan muhtelif çaplarda kanalizasyon şebekesinin temizlenmesi ve temizlenen şebeke CCTV kanal görüntüleme araçları ile kontrolü yapılmaktadır.

Oğlaklı mevkinde şuana kadar 200 metre kanal şebekesi temizlenirken 38 bacada ise çalışmalar devam etmektedir.

Çalışmaları yerinde denetleyen ve teknik ekipten bilgi alan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Diyarbakırlıların sorunsuz bir kış geçirmesi için çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Kışa hazırlık kapsamında özellikle sorun teşkil edebilecek alanlar üzerinde yoğunlaştıklarını vurguladı.

“Kanalizasyon hatlarına evsel atık ve hafriyatlar atılmamalı”

Kış aylarında vatandaşların, mağdur olmaması ve genel olarak halk sağlığını korumak için kanalizasyon hatlarında temizlik çalışmalarını yürüttüklerini kaydeden Tutşi, sistemin tam randımanlı çalışması için kanalizasyon hatlarına evsel atık ve hafriyatların atılmaması gerektiğini vurguladı.

Kanalizasyon hatlarında oluşan atıkların DİSKİ’ye belirli bir maliyetinin olduğuna dikkat çeken Tutşi, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Kanalizasyon hatlarında oluşan kirlilikler vatandaşların duyarlı şekilde davranmasıyla önlenebilir durumlardır.Kanalizasyon sistemlerinden tüm Diyarbakırlılar yararlanıyor ve bunlar hepimizin ortak malıdır.  DİSKİ, kent merkezi olmak üzere merkez ve 17 ilçede çalışma yürüten bir kurumdur. Bu çalışmalarda personel ve araçlarımız görev yapmaktadır. Kanalizasyon hatlarına atıkların atılmaması durumunda DİSKİ, enerjisini farklı alanlara aktarıp daha verimli çalışmalar yürütecektir.”

Fotoğraf Galerisi