DİSKİ, Dicle Üniversitesi Öğrencilerini “Su Verimliliği Seferberliği” Kapsamında Tesislerini Tanıtarak Bilinçlendiriyor

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Su verimliliği seferberliğinin de bir paydaşı olarak suyun tasarruflu kullanımıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla belirli aralıklarda Su Arıtma Tesislerinde öğrencilere yönelik çalışmalar düzenliyor

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından öğrencilere yönelik düzenli olarak gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, Dicle Üniversite Tıp Fakültesi öğrencilerine, suyun musluklarımıza gelme aşamaları Diski İçme Suyu Arıtma Tesisi tanıtıldı.

Günlük 286 bin metreküp su arıtma kapasitesine sahip DİSKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde Dicle Barajı’ndan gelen ham su sırasıyla debi ölçümü, havalandırma yapısı, ön klorlama, hızlı karıştırıcılar, dağıtım odaları, durultucular, filtreler, klor temas tankı ve arıtma deposundan kente bulunan diğer depolarına, depolardan su şebekelerine nasıl dağıtıldığı, Scada yapısı ve Laboratuvarda su analizlerinin yapımı öğrencilere teknik personeller tarafından anlatılıyor. Suyun kalitesi hakkında da bilgilendirilen öğrenciler, merak ettikleri konularda tesis çalışanlarına soru sorabiliyor ve arıtma işlemini bizzat yerinde görebiliyorlar.

Öğrenciler musluklardan akan suyun yolculuğuna tanıklık ettiler

Suyun musluktan akmasına kadar geçen süreçte barajdan havalandırmaya, partikül filtrelemesinden, klorlamaya temiz su depolamaya dek 32 km getirilen su, tıpkı bir fabrika üretim bandı gibi pek aşamalardan geçtiğini belirten (DİSKİ) Genel Müdürü TUTŞİ, farklı zamanlarda hizmete alınmış 6 arıtma tesisinin de faaliyette olduğunu söyledi.

Tesisten çıkan suyun kalitesinin sürekli kontrol edildiğini ve arıtma işleminin buna göre yönlendirildiğini kaydeden TUTŞİ, borulardan geçecek suyun da bir miktar klorlanarak zararlı mikroplardan arındırıldığını belirtti. Suyun zahmetli ve uzun aşamalardan sonra musluklardan akıtılabildiğini belirten TUTŞİ, öğrencilerin su tasarrufu konusunda bilgilenmesini ve çevrelerini de bu yönde etkilemelerini umut ettiklerini ifade etti.

Fotoğraf Galerisi