DİSKİ Eğil’de teknelerin yeşil enerjiye dönüşmesi için çalışma başlattı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Eğil’de teknelerin yeşil enerjiyle yeniden hizmet sunması için çalışma başlattı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kentin gözbebeği olan “Dicle Barajı Gölü Havzası Koruma Planı” çerçevesinde alanında uzman akademisyenleri görevlendirdiği projede çalışmalarını sürdürüyor.

Yüzbinlerce vatandaşın yaşam kaynağında oluşabilecek kirlilikler ve risklerin önüne geçmek amacıyla 1 Nisan 2022 itibariyle Eğil ilçesinde fosil (petrol) yakıtlı tekne taşımacılığını sonlandıran DİSKİ, tekne taşıma faaliyetlerinin yeşil enerjiyle yapılması için çalışma başlattı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Eğil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İdris Arslan ile birlikte tekne işletmecileriyle bir araya geldi.

“1 milyon 200 bin insanın sağlığı her şeyden önemli”

Dicle Barajı’nın, Diyarbakır kent merkezi, Eğil ve Ergani ilçeleri olmak üzere yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiye içme suyu sağladığını belirten Tutşi, 1 milyon 200 bin kişinin sağlığını korumanın her şeyden önemli olduğunu ve havzanın korunması için fosil yakıtlı tekne taşımacılığını sonlandırdıklarını ifade etti.

Tutşi, tekne işletmecilerinin faaliyetlerini güneş veya elektrik enerjisiyle sürdürebileceklerini, bu konuda da işletmecilere yardımcı olmak için çaba sarf ettiklerini söyledi.

DİSKİ’nin, herkesin emeğine saygılı olduğunu ve hiç kimseyi mağdur etme gibi bir durumunun olamayacağının altını çizen Tutşi, tekne işletmecilerinin mağduriyetini gidermek için Vali Münir Karaloğlu’nun talimatlarıyla çalışma başlattıklarını vurguladı.

“DBB ve DİSKİ sorunun çözümü için çalışıyor”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Genel Müdürlüğü, olarak sizlerin sorununa çözüm bulmak amacıyla Karacadağ Kalkınma Ajansı ile görüşmeler gerçekleştirdik. Konuya ilişkin 2 farklı alternatif proje geliştirdik. İlk proje mevcut teknelerin yeşil enerjiye dönüştürülmesini içeriyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün finansman garantörü olduğu belirli bir oranda hibe desteğiyle yeni yeşil enerjili teknelerin satın alınması.”

Birinci alternatifin kabul görmesi durumunda tüm teknelerin, kanunda belirlenen mevzuata uygunluğu ve ayrıca mühendislik denetiminden geçeceğini, kriterlere uygun olmayanların faaliyet yürütemeyeceğini aktaran Tutşi, ikinci alternatifte ise işletmecilerin kooperatif oluşturmaları gerektiğini ve bu kooperatifte oluşturulacak gelir havuzundan herkesin pay alacağını dile getirdi.

Tutşi, kentin gözbebeği olan barajı korumak zorunda olduklarını ve bu konuda herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

“Tekne taşımacılığının kriterleri olmalı”

Tekne kullanımına karşı olmadıklarını, ama bu faaliyetlerin bir kriterinin olması gerektiğine değinen Tutşi, öncellikle bu faaliyetler yeşil enerjiyle, ruhsatlandırılarak ve kanunda belirlenen mevzuata uygun şekilde yapılmasının önemini belirtti.

Tutşi, açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

“6 ay önce bir araya geldik. Bu süreci hep birlikte belirleyip ilerlemesini sağladık. Sizlerin mağduriyetini gidermek için elimizdeki bütün olanakları kullanmaya çalıştık ve konunun çözümü noktasında çalışmaya devam edeceğiz.”

Eğil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İdris Arslan, ise yapılan taşımacılığın ruhsatsız, denetime tabii olmadan yapıldığını ve herkes açısından ciddi riskler barındırdığını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Genel Müdürlüğü, tarafından geliştirilen 2 farklı proje tekne işletmecilerinin oylamasına sunuldu.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kabul gören proje için kolları sıvamaya başladı.

Fotoğraf Galerisi