DİSKİ ekipleri 7/24 Teyakkuzda

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda Diyarbakır merkez ve ilçelerinde altyapı konusunda herhangi bir sorun yaşanmaması için 7/24 teyakkuzda

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü’nden Diyarbakır genelinde beklenen sağanak yağış uyarısı üzerine teyakkuza geçerek, tüm birimleriyle sahada çalışma yürütüyor. DİSKİ ekipleri de olaylara hızlı ve etkili bir şekilde müdahalede bulunmak için kentin birçok bölgesinde gelen ihbarlar ve talepler üzerine harekete geçiyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent genelinde kanalizasyon, yağmur suyu ve içme suyu şebeke hatlarında meydana gelen arızalara anında müdahale ediyor.

Tutşi, aşırı yağış nedeniyle zarar gören Bismil ilçesinde DSİ Kanalı ve dere taşkınlarında oluşan olumsuzlukları incelemelerde bulundu

Bismil ilçe merkezi ve kuzey kesimlerde yaşanan yoğun sağanak yağış nedeniyle DSİ’ye ait taşkın koruma kanallarının taşması ve yine ilçenin kuzey kesiminden gelen 3 adet dere yatağında oluşan taşkınlar nedeniyle yaşanan olumsuzlukların kaynaklandığı noktaların sahada tespitleri yapıldı.

Meteoroloji kaynaklarının kent merkezlerinde sağanak yağış uyarısı üzerine DİSKİ Genel Müdürlüğü İl ve İlçelerde tüm ekiplerimiz Teyakkuza geçirilip riskli olabilecek noktalara yağıştan önce ekipleri konuşlandırdığı belirten Tutşi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

”Kent merkezinde ve İlçelerde iş makineleri vidanjör motopomplar ile müdahalede bulunuldu. Düzenli bir şekilde yağmur suyu ve kanalizasyon şebekeleri sürekli temizlenerek faal olarak çalışmaktadır

Yağışların kısa sürede çok aşırı olmasından dolayı bazı noktalarda suların akışa geçtiği görüldü. Ancak yağışların yavaşlamasının hemen ardından tüm suların çekilmesi ile sistem normale döndü.

Yoğun yağışlarda lokasyonlarda gerekli tedbirler alınmaktadır. 13 ilçe merkezlerinde bazılarında yağıştan kaynaklı kaya düşmesi ve küçük ölçekli su baskınları görülmüştür. Ekiplerimiz anında müdahale etmesi sonucu sorunlar giderilmiştir. en fazla yağışın yaşandığı ilçelerimizden biri olan Bismil ilçesinde çalışmalarımız hala devam etmekte DİSKİ olarak çalışmalarımız 24 saat anlayışına göre çalışılmaktadır”dedi.

Kanalizasyon Daire Başkanlığı, tarafından oluşturulan ekipler, 24 saat vardiyalı sistemle çalışmaktadır.

Ekipler, vidanjör araçlarının desteğiyle tıkanıklık yaşanan arızaları kısa sürede gidererek yağmur suyu ızgara sistemlerinin yeniden sorunsuz şekilde çalışmasını sağlıyor.

Kent merkezinde riskli alanlarda araç ve personeli hazır şekilde bekleten DİSKİ Genel Müdürlüğü’ne, bağlı santral ise vatandaşların mağduriyet yaşamaması için gelen ihbarları değerlendirerek ekipleri arızaların yaşandığı noktalara yönlendiriliyor.

Vatandaşlar, Alo 153 üzerinden Diski ve Büyükşehir’e ulaşabilir

Büyükşehir’in ve DİSKİ’nin tüm birimleriyle koordineli çalışan ekipler, gelen her türlü ihbarı değerlendiriyor. Vatandaşlar, Alo 153 üzerinden talep ve şikayetlerini iletiyor.

Fotoğraf Galerisi