DİSKİ Genel Müdürü Tutşi: Diyarbakır 2055 yılına kadar su sorunu yaşamayacak

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Diyarbakır merkezine saniyede 3 metreküp daha su sağlamak için başlattıkları çalışmalara devam ettiklerini belirterek, bununla Diyarbakır’ın 2055 yılına kadar ki su ihtiyacını karşılayacaklarını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, TRT Radyosu’nun kentin içme suyuna ilişkin programına konuk oldu. Programda, kentin içme suyunun kaliteli ve büyükşehirler arasında en ucuzu olduğunu belirten Tutşi, yaptıkları çalışmalarla Diyarbakır’ın 2055 yılına kadar su sorunu yaşamayacağını söyledi.

‘Diyarbakır 2055 yılına kadar su sorunu yaşamayacak’

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Diyarbakır’da merkez suyunu, saniyede 3 metreküp Dicle barajından 32 kilometrelik iletim hattı ile sağladıklarını belirterek, içme suyunu sağladıkları Dicle Barajı ve hemen arkasındaki Kıralkızı Barajı’nın doluluk oranının yüzde 90 olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra ikinci merhale çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Tutşi, Diyarbakır merkezine saniyede 3 metreküp daha su sağlamak için devam eden inşaat çalışmalarını önümüzdeki yılın sonunda tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti. Bununla Diyarbakır’ın 2055 yılına kadar ki su ihtiyacını karşılayacaklarını belirten Tutşi, bu büyük proje ile ilgili çalışma kapasitelerini iki katına çıkaracaklarını vurguladı. Tutşi, “2055 yılına kadar Diyarbakır su sorunu yaşamayacak” dedi.

‘Her gün 72 farklı numune alıp analiz ediyoruz’

Musluktan su içilmesinin büyük bir nimet olduğunu ve vatandaşların da bunu bilmesi gerektiğini ifade eden Tutşi, “Birçok büyükşehirde musluktan su içilmiyor. Akan su kullanım amacıyla kullanılıyor. Bizim suyumuz içilebilir, kaliteli bir sudur. Dicle Barajı’ndan getirdiğimiz suyu arıtma tesisimizde son teknolojiyle arıttıktan sonra kentte veriyoruz. Barajlarımızda düzenli olarak temizliği yapıyoruz, barajları koruyoruz. Dicle Barajı’ndan düzenli olarak numuneleri alıyoruz. Dicle Barajı Havza Koruma Eylem Planı çerçevesinde çalışmalarımızı yaptık. Tesislerimize gelen suyu sürekli kontrol ediyoruz. Su Arıtma Tesisimizde günde ortalama 72 numune alıyoruz. Bunlarda 144 parametreye bakıyoruz, analizlerini yapıyoruz. Her gün bunu yapıyoruz. Ayrıca kentte verdiğimiz suda da 40 ayrı noktada numuneler alıp analiz ediyoruz. Bizim dışımızda Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri de farklı 40 noktada numune alarak kontroller yapıyor. Analizler içinde uygunsuzluk olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bu yüzden biz musluktan akan suyun kalitesini kontrol ediyoruz ve biliyoruz” diye konuştu.

‘En ucuz ve kaliteli suyu vatandaşlara vermeyi başardık’

30 büyükşehir belediyeleri içinde suyun en ucuz olduğu kentin Diyarbakır olduğunu belirten Tutşi, içme suyu metreküpünü 12,46 TL’den vatandaşlara verdiklerini söyledi. İzmir’de suyun metreküpü 33,13 TL, Antalya’da 23,86 TL, Ankara’da ise 21,86 TL olduğunu hatırlatan Tutşi, Dicle Barajı’ndan aldıkları suyun ciddi enerji nakil hattı gideri olmasına rağmen en ucuz ve en kaliteli içme suyunu vatandaşlara sunmayı başardıklarını vurguladı.

‘Kayıp-kaçak oranını yüzde 46’dan yüzde 32’ye düşürdük’

 Başarılarının son iki yılda kayıp-kaçaklarla yaptıkları mücadelenin sonucu olduğunu kaydeden Tutşi, “Biz kaçak su kullanımı konusunda toplamda 320 bin 10 haneyi ziyaret ettik. Bu taramalar sırasında 25900’ün üzerinden abonesiz su kullanıcısını tespit ettik, bunları abonelendirdik. Yaklaşık 1942 abonemiz kaçak su kullanıyordu, bunları da sistemimize dahil ettik. Kaçak yapılara ilişkin mevzuat değişikliği yaparak 18188 aboneyi de bu şekilde kayıt altına aldık. Böylece 63134 aboneyi kontrol altına aldık. Kentte 487000 aboneye hizmet veriyoruz. Bunun yüzde 15-20’sini kontrol altına aldık. Bununla giderlerimizi azalttık, suyumuzu kontrol altına aldık, enerji giderlerimizi azalttık, suyun gelirlerini sistemimize kaydettik. Bu şekilde kayıp-kaçak oranımızı son 2-3 yıl içinde yüzde 45-46 bandından aldık, yüzde 32-34 bandına indirdik. Çok önemsediğimiz ve çalışmaları süren SCADA projemizle birlikte hem fiziki hem de idari kaçakları, sene sonuna kadar kontrol edilebilir hale getireceğiz” dedi.

‘2 GES projesiyle enerji giderlerimizi yarı oranında azaltacağız’

Güneş Enerjisi Santrali’ne (GES) ilişkin 2 proje çalışmalarının olduğunu belirten Tutşi, “İki büyük GES projemiz var. Biri 30, biri de 10 MW’lık GES yapacağız. Temiz çevre gayesiyle bu iki projemizi yapacağız. Bununla, DİSKİ Genel Müdürlüğü enerjisinin yüzde 47’sini karşılayacağız. DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün yıllık enerji gideri neredeyse 550 milyon TL’dir. Biz bunun yarısını karşıladığımızda bu giderin 270 milyonu kurumun kasasında kalacak. Gider olmayacağı için yatırımlarımıza daha ağırlık vereceğiz” diye konuştu.

‘Suyu doğru kullanmak zorundayız’

Gereksiz su kullanımı konusunda uyarılarda bulunan Tutşi, şöyle konuştu: “Suyu doğru kullanmak zorundayız. Su hepimizin ve geleceğimizdir. Geçen yıl yaptığımız kampanya ile farkındalık oluşturmak istedik. Hortumla evleri önünü ve kaldırımların yıkanmasını yasakladık. Sonra halı yıkama fabrikaları ve oto yıkamalarında bunu bir hafta uyguladık. Herkesin bir günde 10 litre sudan tasarruf etmesini istedik. Bununla biz bir ayda 669 bin metreküp su tasarruf ettik. Bu ciddi bir rakamdı. Bu da neredeyse Diyarbakır’ın 20 günlük su ihtiyacıydı. İçme suyumuzla kaldırımları yıkamayalım, araçları yıkamayalım, bahçe sulamayalım. Musluğu açıp kapatırken dikkat edelim.”

 

 

 

 

Fotoğraf Galerisi