DİSKİ güneş enerji santrali kurulma süreci son aşamada

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, enerji maliyetlerini en aza indirgemek adına Güneş Enerji Santrali (GES) için harekete geçti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, 40 MW gücünde güneş enerjisi santrali (GES) kurulma süreci son aşamaya gelindi.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, enerji maliyetlerini en aza indirgemek amacıyla Bağlar ve Eğil ilçesinde 40 MW güce sahip GES kurulacak.

GES projeleri ile ilgili incelemelerde bulunan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, enerji tasarrufuyla ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Enerji tasarrufuyla ilgili çok ciddi çalışmalar yaptıklarını aktaran TUTŞİ, şöyle devam etti:

”DİSKİ Genel müdürlüğünün en büyük harcama kalemi elektrik gideridir. Yılda yaklaşık 550 milyon tl elektrik faturası ödemekteyiz. Enerji maliyetlerimizi azaltmak için GES kurmaya yönelik 2 yıldan beridir titiz bir çalışma yürütmekteyiz. İlk etapta Bağlara bağlı Gözeli mevkinde 115 dekar alanda 10 MW, Eğil Dere mevkinde ise 360 dekar alanda 30 MW’lık GES için yer tahsisleri yapıldı, kurum görüşleri, çağrı mektubu ve ÇED raporları alındı, projeler tamamlanarak yatırım aşamasına gelindi.

2024 yılında Diyarbakırımıza 40 MW’lık GES santrali kazandırmış olacağız. Böylece DİSKİ Genel Müdürlüğümüzün enerji giderlerinin %43’nü kendimiz karşılamış olacağız. Enerji maliyetlerini  düşürdüğümüzde kurumumuzun kasasında yılda yaklaşık 240 milyon tl para kalacaktır. Bu para ile yatırımlarımızı tamamlayıp su fiyatlarında indirim yapma imkanlarımız olacaktır.

Yeni GES alanları ile ilgili ise çalışmalarımız hızla devam etmektedir. En kısa sürede tüm kullandığımız enerji miktarını üreterek enerji maliyetimizi minimum seviyeye indireceğiz”.

 

Fotoğraf Galerisi