DİSKİ ile Tüm Bel-Sen Arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) İmzalandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü ile Tüm Bel-Sen arasında memurları kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) arasında çalışanların sosyal ve mali haklarında önemli değişikliklerin yapıldığı TİS imzalandı. 1 Haziran 2024 ile 31 Aralık 2025 tarihleri arasında geçerliliği olacak sözleşme çalışanlara geniş haklar getiriyor.

DİSKİ Genel müdürü ile Tüm Bel-Sen yetkilileri sözleşmeyi imzalamak amacıyla bir araya geldi. İmza töreninde DİSKİ Genel Müdürü Mehmet Şerifoğlu, Tüm Bel-Sen Hukuk ve TİS Sekreteri Çağla Sanay ve Tüm Bel-Sen Amed Şubesi Eş Başkanı Mehmet Candar ve yönetimi arasında imzalar atıldı.

Çalışanlara yılda dört defa ikramiye

Sözleşmeye göre, çalışanlara yılda dört defa ikramiye verilmesi güvence altına alındı. Sosyal denge tazminatı her ayın 15’inde verilmek üzere yenilendi. Sözleşmede özel günler de unutulmadı. Kadın emekçiler, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde; engelli emekçiler de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda birer (1) gün idari izinli sayılacak. Kadın çalışanların ayda bir gün regl izni kullanacağı belirtilen sözleşmede, çok eşli evlilik yapan personelin sözleşmeden faydalanamayacağı kaydedildi.

DİSKİ Genel Müdürü Mehmet Şerifoğlu;

“DİSKİ’de çalışan emekçi memurlarımızın önemli bir kazanımı olan Toplu İş Sözleşmesini, TÜM BEL-SEN ile imzaladık.

Biz çalışma arkadaşlarımızın giderek ağırlaşan ekonomik şartlar, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında haklarını korumaya, insan onuruna yakışır şekilde, en iyi imkanları ve şartları sunmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Diyarbakır’a birlikte hizmet edeceğimiz, daha ileriye taşıyacağımız mesai arkadaşlarımız için Toplu İş Sözleşmesi’nin hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf Galerisi