DİSKİ, kışa hazırlık çalışmaları sürüyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, yaklaşan kış ayları öncesinde Diyarbakırlıların altyapı konusunda herhangi bir sorun yaşanmaması için çalışmalarını sürdürüyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, yaklaşan kış öncesi Yenişehir, Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerinde altyapı konusunda herhangi bir aksaklık yaşanmaması için çalışmalarına hız verdi.

1.448.653 metre şebeke ağında çalışma yürütülüyor

Kanalizasyon  Daire Başkanlığı, merkez 4 ilçede 1.119.686 metre kanalizasyon ve 328.967 metre yağmur suyu olmak üzere toplam 1.448.653 metre şebeke ağını kış ayları öncesi 27 personelle elden geçiriyor.

Kış çalışmaları Ağustos’da başladı

Ekipler, kış mevsiminde il genelinde meydana gelecek yağışlarda faal durumda bulunan atıksu ve yağmursuyu şebeke hatlarında herhangi bir sorun meydana gelmemesi için Ağustos itibariyle çalışmalara başladı.

Temizlik el ekipleri işbaşındalar

6 personelden oluşan Temizlik El Ekipleri, her gün kentin farklı noktalarında bulunan yağmursuyu ızgara temizliklerini aralıksız şekilde sürdürüyor. Ekipler, günlük ortalama 20 adet yağmursuyu ızgarasını elden geçiriyor.

Kanalizasyon şebekelerinde temizlik çalışmaları sürüyor

Kanalizasyon  Daire Başkanlığı, kış aylarında oluşan yağışlara hazırlık kapsamında yağmursuyu şebekesi dışında kanalizasyon şebekesinde olası yoğunluk ve sorunların önüne geçebilmek adına temizlik çalışmalarına devam ediyor.

DİSKİ, kanalizasyon şebekelerinde günlük ortalama 20 adet bacanın temizliğini gerçekleştiriyor. Ekipler, ayrıca 4 adet kombine tipi vidanjörle günlük 2.000 metre kanalizasyon şebeke boru içi hat temizliği yapıyor.

Çalışmaları denetleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, kış hazırlıklarına yaz itibariyle 27 personelle başladıklarını söyledi.
Diyarbakırlıların sorunsuz bir kış geçirmesi için çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Tutşi, kışa hazırlık kapsamında özellikle sorun teşkil edebilecek alanlar üzerinde yoğunlaştıklarını vurguladı.

”Kaynaklarımızı kentte daha iyi hizmet etmek için kullanmak istiyoruz”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Kentin daha modern ve konforlu bir hale gelmesi için vatandaşlardan beklentimiz cadde ve sokaklarda yer alan yağmur suyu ızgaraları ile kanalizasyon sistemlerine evsel atık atmamaları. Özellikle yağmur suyu ızgaralarına atılan poşet türü atıklar, suyun doğal akışını engelliyor ve kış aylarında oluşan yağışlar tıkanmalara sebep oluyor. Atıkları, yağmur suyu ve kanalizasyon sistemlerinden arındırmak DİSKİ, için maliyet oluşturuyor. Önlenebilir tıkanıklardan kaynaklı bu maliyetleri kentte daha iyi hizmet sunmak için harcamak istiyoruz.”

Fotoğraf Galerisi