DİSKİ, Kulp’a ilave 15-20 lt/sn su için çalışmalara başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Kulp ilçesindeki su kuyusu ve arıtma tesisinin kapasitesini iki katına çıkarıyor.

DİSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, Kulp ilçesinin önümüzdeki 10 yılı için yeni projeler geliştiriyor. İlçe merkezinin içme suyu ihtiyacı iki kaynaktan karşılanıyor. Geliye Kasa kaynağından yaklaşık 50 lt/sn su ilçeye verilirken, mevsimlere bağlı olarak suyun azalmasıyla Kulp Çayı kenarında 15 lt/sn su üreten Keson kuyusu devreye giriyor. Kuraklığın yaşandığı mevsimlerde ilçe merkezine Geliye Kasa kaynağından 25-30 litre/saniye, Kulp Çayı kıyısındaki Keson kuyudan da 15 lt/sn olmak üzere toplam 40-45 lt/sn arıtılmış temiz içme suyu şebekeye veriliyor.

2034 yılına kadar su sorunu kalmayacak

DİSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki su arzının arttırılması kapsamında yeni Keson kuyu ve Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin kapasitesini 2 katına çıkarmak için proje ve keşif çalışmalarına başladı. Çalışmalarda, Keson kuyudan suyu depoya iletecek yaklaşık 3 bin metre çelik terfi hattı yapılacak. Çalışmalar tamamlandığında ilave eklenecek 15 lt/sn su kaynağıyla birlikte Kulp ilçesinin 2034 yılına kadar su ihtiyacı karşılanacak.

İlave kaynak suyu için projeler üzerinde çalışmalar yürütülüyor

DİSKİ ekipleri, ayrıca Kulp ilçe merkezi için ilave kaynak suyu aktarmak amacıyla farklı projeler üzerinde de çalışmalar yürütüyor.

“Su sorunu yaşayan mahalle kalmayacak”

DİSKİ Genel Müdürü  Fırat Tutşi, Keson kuyu ve Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Ekiplerden çalışmalara ilişkin bilgi alan Tutşi, yatırımların belirli bir plan dâhilinde ve vatandaşın öncelikli ihtiyaçları çerçevesinde yapıldığını belirterek, “İl merkezimizde ve tüm ilçelerimizde sorumluluk alanımızda olan bin 47 mahallemizde değerli hemşerilerimizin içme suyuna en kaliteli ve sağlıklı bir şekilde ulaşması için DİSKİ olarak büyük bir gayret ve sorumlulukla çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Amacımız değerli hemşerilerimizin hizmetlerimizde en iyi şekilde yararlanmasıdır” dedi.

Fotoğraf Galerisi