DİSKİ, Kulp’ta muhtarları dinledi

DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün, Kulp ilçesinin altyapı ve içme suyu sorunlarını çözmek amacıyla mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Sayın Valimiz Ali İhsan SU’nun talimatları üzerine DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, mahallelerde altyapı ve içme suyu sorunlarını dinleyerek çözüme kavuşturma amacıyla muhtarlarla bir araya geldi.

Kulp Kaymakamlığı tarafından mahalle muhtarları toplantısı düzenlendi. Programa Kulp Kaymakamı Mustafa GÖZLET, DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ile ilçedeki merkez ve kırsal mahalle muhtarları katıldı.

İlçeye bağlı mahallelerdeki DİSKİ’nin çalışmalarını anlatan DİSKİ Genel Müdürü Tutşi, planlanan projeler ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Altyapı ve içme suyu için büyük bir özveri ile çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Tutşi, her yerin ihtiyacına uygun hizmetleri yapmak için gayret gösterdiklerini söyledi.

“Birileri bahçe sularken birileri elini yüzünü yıkayacak su bulamıyor”

DİSKİ Genel Müdürlüğüne ait hatlardan kaçak su çekilmesi halinde yasal işlem yapacaklarını vurgulayan Tutşi, şöyle konuştu:
“Suya hak ve hukuk meselesi olarak bakıyoruz. Yoksa kurum olarak bir kazanç beklemiyoruz. Elde edilen tahsilat tutarlarıyla da şehrimizde kaliteli hizmet yapmak için uğraşıyoruz.”

İçme suyunun korunmasına dikkat çeken Tutşi, “Birileri kaçak bir şekilde içme suyunu bahçe ve bostan sulamada kullanırken birileri elinin yüzünü yıkayacak su bulamıyor.” dedi.

Yapımı biten Kulp ikinci paket İçmesuyu arıtıma tesisi incelendi.

Kulp ilçe merkezinin aşırı tüketim ve su debisinin azaldığı asgari mevsimlerde kullanılmak üzere Kulp çayında açılmış bulunan keson kuyudan terfi edilen su Darabin mevkiinde bulunan ve yapımı tamamlanmak üzere olan paket arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra şebekeye verilecektir.

Söz konusu paket arıtma ile terfi edilen suyun bulanıklık, koku ve renk giderimi sağlanacaktır.

İlçeye verilen 25lt/s suyun ortalama ilçenin su sorununu gidermiş olacaktır.

İlçe merkezinde bulunan vatandaşlarımıza “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği” hükümlerine uygun şartlarda su temini sağlanacaktır.

Tutşi daha sonra DİSKİ Kulp Şube Müdürlüğü’nde personellerle bir araya geldi. Kaçak su kullanımını en aza indirmek için personellere talimatlar verdi.

DİSKİ’nin her ilçede önemli projeleri olduğunu vurgulayan Tutşi, içme suyu ve alt yapı hizmetlerinin sorunsuz sürmesi için personellerin gece gündüz demeden çalıştığını söyledi. DİSKİ’nin geniş bir hizmet ağına sahip olduğunu hatırlatan Tutşi, eksikleri gidermek için projelerin sürdüğünü ifade etti.

Fotoğraf Galerisi