DİSKİ laboratuvarları günlük 125 numunenin analizini yapıyor

DİSKİ laboratuvarları günlük 125 numunenin analizini yapıyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kent genelinde içme suyundan kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçmek amacıyla günlük 125 numunenin analizini yapıyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, vatandaşlara kaliteli, sağlıklı ve çeşmeden içilebilir ucuz içme suyunu temin etmek için çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

DİSKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yeterlilik belgesine, Türkiye Akreditasyon Kurumu akreditesine, Avrupa Akreditasyon Birliği (EA) ve Uluslararası Akreditasyon Formu (IAF) gibi kuruluşlara üye olan kimya ile biyoloji laboratuvarları halk sağlığını korumak için her gün rutin şekilde içme suyundan numune alarak analizlerini yapıyor.

50 kimyasal ve 75 bakteriyolojik numune analizi yapılıyor

Su Tesisleri Dairesi Başkanlığı, Su Kontrol Laboratuvarları Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan kimya ve biyoloji laboratuvarlarında faaliyetlerini sürdüren ekipler, sudan kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçmek için, günlük ortalama 50 kimyasal ve 75 bakteriyolojik olmak üzere toplam 125 numunenin analizini gerçekleştiriyor.

Kayapınar ilçesi Diyarbakır Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi içinde yer alan laboratuvarlar, kent merkezi dışında, ilçe ve ilçelere bağlı mahallelerden alınan tüm numuneleri değerlendirerek analizlerini yapıp sonuçlarını paylaşıyor.

Kimya ve biyoloji laboratuvarları Çevre ve Halk Sağlığı Müdürlüğü, tarafından alınan kontrol izleme numunelerini, vatandaşlardan içme suyu ile ilgili gelen şikâyetleri, fiziki kaçak ekiplerinden gelen numuneleri, Diyarbakır Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi’ndesuyun kalite kontrollünü ücretsiz ve gelen özel numuneleri de ücretli şekilde değerlendiriyor.

Mobil laboratuvar yerinde analiz yapıyor

Haftada bir kez kentteki bakiye klor ölçümünü yapan laboratuvarlar, oluşturduğu mobil laboratuvar aracı ile de yerinde bazı parametrelerin analizini de yapıyor.

Fotoğraf Galerisi