DİSKİ Lice’ye Atıksu Arıtma Tesisi inşa ediyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Lice ilçesinde Atıksu Arıtma Tesisi inşa etmek üzere çalışmalarını hızlandırdı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, ilçelerin altyapı sorunlarını çözüme kavuşturmak amacıyla 2022’de önemli projeleri hayata geçirecek.

DİSKİ, İLBANK’ın Su ve Kanalizasyon Altyapı Projesi  (SUKAP) kapsamında Lice ilçe merkezine Atıksu Arıtma Tesisi inşa edecek.

Proje ihalesi yapılan tesis, tamamlanıp hizmete girdiğinde Lice ilçesinin altyapı sorunlarını büyük ölçüde giderilmiş olacak.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Lice Atıksu Arıtma Tesisinin inşa edileceği alanda incelemelerde bulunarak projenin hangi aşamada olduğu ile ilgili personelden bilgi aldı.

“Kanalizasyon ve içme suyu şebeke hatlarında çalışmalar sürüyor”

Lice, kanalizasyon şebeke hattı ile içme suyu alanında 9 bin 19 nüfusun ve 2 bin 596 hanenin yararlanacağı projede çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Tutşi, Lice kanalizasyon ve içme suyu sorununa yönelik gerçekleştirdikleri projede nüfusu, imar planı ve 2050 yılını baz alarak hazırladıklarını ifade etti.

DİSKİ’nin, vatandaşlara temiz su verdikten sonra, kullanılan ve kirlenen suyu bertaraf etmekle yükümlü olduğunu vurgulayan Tutşi, bunun en önemli ayağı olan atıksu arıtma tesisini de tamamladıklarında ilçenin sorunlarını gidermiş olacaklarını kaydetti.

“2022’de birçok ilçede Atıksu Arıtma Tesisi kazandırmayı hedefliyoruz”

2022’de birçok ilçeye atıksu arıtma tesisi inşa etmeyi hedeflediklerini aktaran Tutşi, özellikle yer altı su kaynaklarının korunması açısından atıksu arıtma tesislerinin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

“Kaynakları temiz şekilde gelecek nesillere bırakmak en önemli görevimizdir”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle birlikte dünyanın birçok yerinde temiz su azalmaya başlıyor. Lice coğrafik yapısı nedeniyle aldığı yağışlarla yer altı su kaynakları bakımından zengin bir ilçemizdir. İlçemizin yer altı su kaynaklarında yaşanabilecek kirlenmenin önüne geçmek ve kaynakları temiz şekilde gelecek nesillere taşımak en önemli görevimizdir. İnşa edeceğimiz Lice Atıksu Arıtma Tesisiyle ilçemizin geleceğini teminat altına almış olacağız.”

“Tesis aynı zamanda halk sağlığı ve habitatı koruyacak”

Atısu Arıtma Tesislerinin başta halk sağlığı olmak üzere yerleşim yerlerinin habitatını da koruduğuna dikkat çeken Tutşi, yapılacak tesisle oluşabilecek hastalıkların önüne geçeceklerini ve ilçenin ekolojik yapısının zarar görmemesini sağlayacaklarını iletti.

Tutşi, Lice Atıksu Arıtma Tesisini ilk etapta son teknolojiyi baz alarak donatacaklarını, ilerde oluşabilecek değişikliklere göre de yeniden tesiste revizyon yapabileceklerini dile getirerek açıklamalarını tamamladı.

Fotoğraf Galerisi