DİSKİ, Su Depolarını Temizliyor

DİSKİ, Su Depolarını Temizliyor

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, içme suyu arıtma tesisinde suyu arıttıktan sonra olası depo kaynaklı olası kirlilikleri önlemek amacıyla abonelerine ait mesken, bina, site, iş yeri, resmi kurum ve kente su sağlayan ana su depoları ile kırsal mahalle içme suyu depoları temizliği ve dezenfeksiyonu yaparak vatandaşların daha sağlıklı su kullanmasını sağlıyor.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kent genelinde içme suyu depolarının kapsamlı temizliğini gerçekleştiriyor.
Sürekli ve daha sağlıklı su temini sağlamak adına 7/24 görev başında olan DİSKİ, içme suyu depolarında bakım, onarım ve temizlik yapıyor.
DİSKİ Genel Müdürlüğü, İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde suyu arıttıktan sonra abonelerine yüksek kalitede ve sağlıklı bir şekilde ulaştırıyor. DİSKİ ekipleri mesken, bina, site, işyeri su depolarında suyun kirlenme ihtimalini önleme amacıyla su depolarında temizlik işlerini yürütüyor.
Vatandaşların talebi doğrultusunda Alo 185 Çağrı Merkezi’ne gelen çağrıları değerlendiren DİSKİ ekipleri, kirli depoları tespit ettikten sonra harekete geçiyor. Hijyenik giysi, bone, galoş, lastik çizme giyen teknik personeller, depoda bulunan çamur, balçık, kum, inşaat atıkları ve farklı maddeleri çıkararak fiziksel temizliği yapıyor. Ardından deponun tüm katmanları basınçlı su kompresörü ile temizlenerek kirli su, dalgıç pompalarla dışarı atılıp durulanıyor. Son aşamada tüm düzey Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı içme-kullanma suyuna karıştırılabilir dezenfektanlar ve kimyasallar ile dezenfekte edilip işlem tamamlanıyor.
DİSKİ abonelerine ait içme suyu depoları yapılan başvuru üzerine bu yıl 6 ay içerisinde içerinde toplam 22.350 metreküp depo temizliği ve dezenfeksiyon işlemi yapıldı.
Musluklara temiz ve kaliteli suyun ulaşmasını sağlıyoruz
DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ve Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yürük, Yenişehir ilçesi Üçkuyu Mahallesi’nde bir sitede yapılan yıkama ve dezenfeksiyon işlemlerini yerinde inceledi. İçme suyu kalitesini kontrol altında tuttuklarını belirten Tutşi, şunları söyledi:
“Hemşehrilerimizin musluklarına temiz ve kaliteli suyun ulaşmasını sağlıyoruz. Düzenli olarak depolarımızın temizliklerini yaparak hijyenik olmasını sağlıyoruz. Uluslararası mikrobiyolojik ve kimyasal standartlara uygun temiz ve sağlıklı içme suyunu vatandaşlarımıza sunmak için hassasiyetle çalışıyoruz.”

Fotoğraf Galerisi