DİSKİ, ”Su Gönüllüleri” projesi kapsamında anneler ve çocukları temiz su konusunda bilinçlendiriliyor

DİSKİ, “Su Gönüllüleri” projesi kapsamında anneler ve çocuklarına temiz su ve suyun tasarruflu kullanılması konusunda bilgilendirme yapılıyor.

Bağlar Kaymakamlığı ADEM ve DİSKİ Genel Müdürlüğünce anne ve çocuklarına yönelik “Su Gönüllüleri” projesi başlatıldı. Proje kapsamında eylül ayı boyunca 500 anne ve 500 çocuk su hakkında bilgilendirmek amacıyla ”Su Gönülleri” projesi başlatıldı. ilk etapta Dicle Baraj Gölü’ndeki DİSKİ depolama tesislerini ziyaret eden anne ve çocukları burada evlerindeki musluklardan akan suyu ilk kaynağında görme şansı buluyor.

Daha sonra sırasıyla suyun depolanma, aktarılma, arıtılma, dinlendirilme ve evlere dağıtılmasıyla ilgili süreçleri gören ziyaretçiler musluklardan akan suyun yeniden depolandığı tesisleri de gezerek atık suyun deşarj edilmesiyle ilgili aşamalar hakkında da bilgi sahibi oluyor.

Anne ve çocuklar, bu ziyaretler sırasında kendilerine eşlik eden DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Serhad Çolak ve Su Tesisleri Daire Başkanı Selahattin Tan’dan teknik bilgi alıyor.

Gezi sonrasında katılımcılara rozet, “su hayattır” yazılı bardak ile çocuklara suyun önemini anlatan boyama ve hikaye kitapları hediye ediliyor.

“Su geleceğimiz”

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, musluklardan akan bir damla suyun ne kadar meşakkatli bir süreçten geçerek evlere ulaştığının, sonrasında yeniden atık su tesislerinde işlemlerden geçerek çevreye zarar vermeden arıtılıp doğaya bırakıldığının yeterince bilinmediğini söyledi.

Bu konuda bilinç oluşturulması amacıyla projenin hayata geçirildiğini ifade eden Tutşi, ev kadınlarını ve çocuklarını, suyun ana kaynağı, nasıl ve hangi borularla geldiği, arıtmada hangi işlemlere tabi tutulduğu, kullanılan kirli suyun nerede hangi işlemlerden geçerek arıtıldığı ve arıtılmasıyla doğanın nasıl korunduğuyla ilgili bilgilendirmek istediklerini kaydetti.

Tutşi, geziye katılan kadınların bu bilgilendirmeden memnuniyet duyduğunu dile getirerek, “Bize, ‘bu kadar emek sarf edildiğini bilmiyorduk. Bu zahmetli ve meşakkatli süreci bilseydik daha tasarruflu olurduk. Suyumuzun kıymetini daha çok bilirdik’ diyorlar. Kadınlar ve çocuklar suyun kıymetini daha iyi anlayacak, tasarrufu arkadaşlarına ve çevrelerine anlatacaklar.” dedi.

Proje ile peyderpey eylül ayı boyunca sürecek gezilerle toplamda 500 anne ve 500 çocuğa bu bilgilendirmenin yapılacağını anlatan Tutşi, bunun faydasının özellikle çocuklar tarafından ilerleyen süreçte anlaşılacağını aktardı.

Tutşi, “Onlara ‘su gönüllülerimiz’ diyoruz. Anne ve babalarını da onlar uyaracak. Suyumuzu hakkıyla koruyup kollayacak bir nesil yetiştirmiş olacağız. Su bizim geleceğimiz, gelecek de en önemli sermayemiz. Bizim bunu koruyup kollamamamız ve sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun eğitimini de önce çocuklar ve annelerine sunalım ki onlar da çevrelerine bunu yansıtsın.” diye konuştu.

Bu gün suyun kıymetini daha çok iyi anlıyorum

Bilgilendirme faaliyetine katılan kadınlardan Fatma Çelik, kızı ile musluktan akan suyun geçtiği süreçleri yerinde görme fırsatı bulduklarını anlatarak, “Suyun kıymetini bilmek gerekiyor. Zor aşamalardan geçtiğine şahit olduk bu gün suyun kıymetini daha iyi anlıyorum” dedi.

Etkinliğe kız çocuğu ile katılan Merve yıldırım ise gezi öncesinde evlerinde kullandıkları suyun hangi aşamalardan geçtiği hakkında herhangi bir bilgisinin olmadığını belirtti.

Evde temizlik yaparken suyu açık bırakıyordum ve umursamıyordum. Ama gördüm ki suyumuza gerçekten sahip çıkmalıyız.” diye ekledi

Annesiyle tesisleri ziyaret eden 13 yaşındaki Elif Demir da gezide öğrendiği bilgileri çevresiyle paylaşacağını vurgulayarak, “Dişlerimizi fırçalarken musluğu kapatmamız gerekiyor. Suyun bizim için hayat olduğunu öğrendik. Bundan sonra akrabalarıma, arkadaşlarıma suyu dikkatli kullanmalarını söyleyeceğim.” diye konuştu.

12 yaşındaki Aysel Çolak bu gezi sonrası suyun ne kadar zor şartlarda evimize kadar geldiğine şahit oldum artık suyun önemi daha iyi biliyorum.

 

Fotoğraf Galerisi