DİSKİ Su Sayaçlarınızı soğuktan koruyun

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü olarak hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle su sayaçlarının donma tehlikesine karşı abonelerimizi uyarıyoruz.

Kış aylarında hava sıcaklıklarının aniden düşmesi ile birlikte su sayaçları ve tesisatlarda oluşabilecek donma riskini engellemek için abonelere çağrıda bulanan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, korumasız ve açıkta bulunan su sayaçları ile su borularının donma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

Diski Genel Müdürü Tutşi, “Sayaçlar ve açıkta kalan su boruları, cam yünü, bez parçası, talaş, boru kılıfı gibi maddelerle kaplanmalıdır. Sayaç yeri temiz, aydınlık ve rüzgar almayacak şekilde düzenlenmeli. Su sayacının donması halinde ise patlayan sayaçtan akan suyu engellemek için ana vana kapatılması gerekiyor” dedi.

DONAN SAYAÇLARA ATEŞ VE SICAK SU İLE MÜDAHALE ETMEYİN

Bazı abonelerin donan sayaç ve su borularına sıcak su ve ateşle müdahale ederek açmaya çalıştığını, bununda sayaçlara zarar verip, kullanılamaz hale getirdiğini aktaran Tutşi, “Donan sayaca, sıcak su dökülmesi veya ateş tutularak açılmaya çalışılması, sayacın patlamasına ve maddi hasarın artmasına sebebiyet veriyor. Olası sayaç donmaları ile karşı karşıya kalınması durumunda abonelerimiz, sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, abone numaraları ile birlikte 153 Çağrı Merkezi’mizi veya 0 (412) 252 29 90 no’lu telefon numarasından kurumumuzu arayarak yardım alabilirler” açıklamasını yaptı.

“Zamanında önlem alınmaz ise sayaçların dondan zarar görmesi yüksek ihtimaldir. Abonelerimiz, bizlere ulaşarak teknik anlamda destek isteyebilirler” dedi.

Fotoğraf Galerisi