DİSKİ, Sultan Sasa Bulvarı ve Talaytepe’de kanalizasyon hatlarında temizlik çalışması yürüttü

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Kayapınar ilçesi Sultan Sasa ve Talaytepe’de kanalizasyon hatlarında kapsamlı temizlik çalışması yürüttü.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent merkezinde kanalizasyon hatlarında herhangi bir aksaklık yaşanmaması için temizlik çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Atıksu Kontrol ve Ruhsat Denetim Daire Başkanlığı, Kayapınar ilçe sınırları içerisinde yer alan Sultan Sasa Bulvarı Diyarbakır D Tipi Cezaevi kampüsüne ait ve Talaytepe 4009 sokakta bulunan kanalizasyon hatlarında kapsamlı temizlik çalışması gerçekleştirdi.

2 bin 71 metre kanalizasyon hattı elden geçirildi

3 kombine vidanjör, 1 kazıcı-yükleyici, 1 ekskavatör, 1 su tankeri, 2 kanal görüntüleme aracı ve 27 personelin katılımıyla 41 adet kanalizasyon bacası ile 2 bin 71 metre kanalizasyon şebeke hattı detaylı şekilde elden geçirildi.

Vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması amacıyla yapılan çalışmada 3 El Temizlik Ekibi’de kanalizasyon hatlarını atılan hafriyat ve evsel arındırdı. Çalışmada kullanılan 2 kanal görüntüleme aracı da kanalizasyon hatlarında oluşan arızaları tespit etti.

Ekipler, tarafından kanalizasyon şebekelerinden çıkarılan hafriyat ve evsel atıklar bertaraf edilmek üzere Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait Çöp Depolama Sahası’na nakledildi.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, ekipler tarafından yürütülen kapsamlı temizlik çalışmalarını yerinde inceleyerek personelden bilgi aldı.

“Kanalizasyon hatlarına hafriyat ve evsel atıklar atılmamalı”

Vatandaşların, mağdur olmaması ve genel olarak halk sağlığını korumak için kanalizasyon hatlarında temizlik çalışmalarını yürüttüklerini kaydeden Tutşi, sistemin tam randımanlı çalışması için kanalizasyon hatlarına evsel atık ve hafriyatların atılmaması gerektiğini vurguladı.

“Temizlik çalışmalarıyla birçok risk faktörünün önüne geçmiş oluyoruz”

Kanalizasyon hatlarında oluşan atıkların DİSKİ’ye belirli bir maliyetinin olduğuna dikkat çeken Tutşi, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Kanalizasyon hatlarında oluşan kirlilikler vatandaşların duyarlı şekilde davranmasıyla önlenebilir durumlardır. Kanalizasyon sistemlerinden tüm kent yararlanıyor ve bunlar hepimizin ortak malıdır.  Bu konuda herkes duyarlı davranmalı. Özellikle yaz aylarında kanalizasyon hattı üzerinde oluşan tıkanmalar ve bloklaşmalar, göllenmelere ve taşkınlara sebep oluyor. Bu tür bölgelerde kanalizasyon kaynaklı hidrojen sülfürden (H2S) dolayı hem koku kirliliği hem de hava kirliliği ciddi sorun oluşturuyor. Ayrıca sera gazı metan gazı (CH4), yanıcı, (metan gazı hava ile % 4-15 oranında karıştığı zaman) patlayıcı riskli bir gazdır. Periyodik olarak yaptığımız temizlik işlemleriyle bu risklerin de önüne geçmiş oluyoruz.”

 

 

Fotoğraf Galerisi