DİSKİ Sur’da kapsamlı temizlik çalışması yürüttü

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Sur ilçesinde kanalizasyon sistemlerinin sorunsuz şekilde çalışması için kapsamlı temizlik çalışması yürüttü.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent genelinde kanalizasyon şebekelerinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması amacıyla temizlik çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürüyor.

Atıksu Kontrol ve Ruhsat Denetim Daire Başkanlığı, Diyarbakır Sur ilçesi sınırları içerisinde yer alan, Islah ve yenileme çalışmaları programları dahilinde yeniden inşa edilen Yenikapı ile Fatih Mahallesi’nin kanalizasyon sistemlerinde kapsamlı temizlik çalışması gerçekleştirdi.

1500 metre kanalizasyon hattı elden geçirildi

3 adet kombine vidanjör ve 2 el temizlik ekibinin görev aldığı çalışmada 34 kanalizasyon bacası ile 1500 metre kanalizasyon şebeke hattını detaylı şekilde elden geçirdi.

Çalışma sonucunda kanalizasyon sistemlerinden çıkarılan evsel atıklar ve hafriyatlar Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çöp Depolama Sahası’na nakledildi.

Ekiplerin, 2 gün boyunca devam ettirdiği çalışmalarda ayrıca tespit edilen altyapı eksikliklerin giderilmesi için ilgili birimlere bildirildi.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, kanalizasyon sistemlerinin sorunsuz şekilde işlemesi için yapılan çalışmaları denetleyerek personelden bilgi aldı.

Diyarbakır’da kış aylarının yağışlı geçtiğini, bundan dolayı kanalizasyon hatlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için kent genelinde olduğu gibi Sur ilçesinde de temizlik çalışması yaptıklarını belirten Tutşi, gerçekleştirdikleri işlemler sayesinde oluşabilecek büyük çaplı arızaların önüne geçtiklerini ifade etti.

 “Yaptığımız çalışmayla birçok risk faktörünün önüne geçiyoruz”

Tutşi, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Periyodik şekilde temizliği yapılmayan kanalizasyon sistemleri başta insan sağlığına ve çevreye ciddi zararlar veriyor. Özellikle yaz aylarında kanalizasyon hattı üzerinde oluşan tıkanmalar ve bloklaşmalar, göllenmelere ve taşkınlara sebep olur. Ayrıca bu tür bölgelerde kanalizasyon kaynaklı hidrojen sülfürden (H2S) dolayı hem koku kirliliği hem de hava kirliliği ciddi sorun oluşturur. Ayrıca sera gazı metan gazı (CH4), yanıcı, (metan gazı hava ile % 4-15 oranında karıştığı zaman) patlayıcı riskli bir gazdır. Yaptığımız işlemlerle bu risklerin önüne geçmiş oluyoruz.”

“Atıklar yağmur suyu ızgaralarına atılmamalı”

DİSKİ’nin, kanalizasyon hatlarında yaptığı genel temizlik çalışması dışında vatandaşlara da çeşitli görevler düştüğünü ileten Tutşi, özellikle kanalizasyon sistemlerine evsel ve yağmur suyu ızgara hatlarına da poşet tarzı atıkların atılmaması gerektiğini dile getirdi.

Genel temizlik çalışmalarını bu bağlamda oldukça önemsediklerini anımsatan Tutşi, DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün, kent merkezi ve ilçelerde genel temizlik çalışmalarını düzenli aralıklarla sürdüreceğini aktardı.

Fotoğraf Galerisi