DİSKİ’de Hazro, Silvan ve Bismil Kaymakamları ile toplantı düzenlendi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) İlçe Kaymakamları ile bir araya geldi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü M. Fırat TUTŞİ başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Hazro Kaymakamı Salih SAK, Silvan Kaymakamı Hasan UĞUZ, Bismil Kaymakamı Enver Hakan ZENGİNCE katıldı.

Hazro, Silvan Bismil grup içmesuyu kapsamına alınan mahallelerde yapılan hizmetler hakkında istişarede bulunuldu.

Diski Genel Müdürü M. Fırat TUTŞİ, Hazro İlçesine bağlı Bayırdüzü Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, Çemisalat kaynağından Hazro, Silvan ve Bismil İlçelerine ait toplam 67 üniteye su temin eden, 112 kilometrelik şebeke hattında, su alamayan ünitelerin sebeplerini ve çözüm yollarını araştırmak, ve tüm ünitelere kesintisiz su teminini sağlamak üzere Genel Müdürlüğümüzce kapsamlı bir çalışma başlatıldığını belirtti.

İşletmeler 1. Bölge Daire Başkanlığına bağlı teknik ekiplerce sahada ve büroda yapılan çalışmalar neticesinde; bazı ünitelerde arazi ve bahçe sulamalarında kullanılmak üzere kaçak hatlar bulunduğu, isale hattına ait bazı vana, vantuz ve tahliyelerde meydana gelen arızaların bulunduğu, 67 ünitede toplam hane sayısı 2897 olduğu halde aboneli hane sayısının 558 olduğu, ihtiyaç duyulan su miktarının çok üzerinde su tüketimi olduğu tespiti yapılmıştır.

Yapılan bu tespitler neticesinde tüm ünitelere kesintisiz su verilmesi için aşağıda maddeler halinde belirtilen bir yol haritası çizilmiştir.

  • Silvan Darköprü Mevkiinde 385 metrelik Ø500 lük Çelik Boru hattında sıklıkla arıza ve patlakların olması sebebiyle hattın yenilenmesi işlemi başlanmış ve tamamlanmak üzeredir.
  • Ana Şebeke hattına ait Vana, Vantuz ve Tahliyelerde meydana gelen Bakım Onarım,  Arıza ve Yenileme ihtiyacının giderilecektir.
  • Ünitelerin ihtiyacı kadar su tüketmesi ve suyun adaletli bir şekilde paylaşımının sağlanması debi ayarlaması yapılarak dış müdahaleye mahal vermeyecek şekilde kapatılması köy girişlerine ve ünitelerde bulunan depoların girişlerine su sayaçlarının takılması sağlanacaktır.
  • Kaçak kullanımın tamamen ortadan kaldırılması için her Mahallenin Deposunun boru çıkışına, Uzaktan okumalı debimetre takılması sağlanacaktır.
  • Tüm ünitelerdeki hanelerinin abone olunması sağlanacaktır.
  • Gruptan faydalanan bazı köy ve mezralar, köy depolarını kullanmayıp doğrudan ana hattan şebekelerine bağlantı sağlamışlardır. Bu bağlantıların iptal edilerek projede belirtildiği gibi suyun depo vasıtasıyla köy içi şebekeye aktarılması ve kontrol altına alınması sağlanacaktır.
  • Şebekede yaşanan su sıkıntısının bilinçsiz ve kaçak kullanımdan kaynaklandığından ötürü, bunun önünün alınabilmesi için  kaçak kullanımının cezalandırılacağı ve gerekirse diğer hukuki yaptırım kararları uygulanacaktır.

 

Fotoğraf Galerisi