DİSKİ’den Aşırı yağışlara anında müdahale

Diyarbakır’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri şiddetli yağmurun başlamasıyla zaman kaybetmeden çalışmalara başladı.

Şanlıurfa ve Adıyaman’ımıza Geçmiş olsun

Şanlıurfa ve Adıyaman İllerimiz de etkili olan sağanak yağış sele neden oldu. Çok sayıda sokak ve cadde sular altında kaldı ve maalesef 14 vatandaşımız vefat etti.

Bir ayda yağan yağışın fazlası 3 günde yağdı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden derlenen bilgilere göre Diyarbakır’ın 1991-2020 yılları arasındaki Mart ayı yağış ortalaması 66,7 kilogram olarak kayıtlara geçti.

Son üç günde Ergani 139,8, Çermik 118,6, Kayapınar 90, Devegeçidi 109 kilogram olmak üzere Diyarbakır kent merkezi ve ilçeleri ortalama 72,35 kilogram yağış aldı.

İlimizde de yağışlı hava etkili oldu. Birden bastıran ve sağanak şekilde süren yağışlarda 100kg/m2 yakın yağış yağdı. Bu miktar  2-3 günde yağan yağış bi anda geldi. Bu kadar yoğun ve kısa sürede yağışa nazaran çok şükür çok ciddi sıkıntı yaşamadan bu afeti atlatmış olduk.

Meteoroloji kaynaklarının kent merkezlerinde sağanak yağış uyarısı üzerine Diski Genel Müdürlüğü İl ve İlçelerde tüm ekiplerimiz Teyakkuza geçirilip riski olabilecek noktalara yağıştan önce ekipleri konuşlandırdı.

DİSKİ Anında müdahalede bulunarak daha büyük felaketlerin önüne geçti

Kent merkezinde ve İlçelerde iş makineleri vidanjör motopomplar ile müdahalede bulunuldu. Düzenli bir şekilde yağmur suyu ve kanalizasyon şebekeleri sürekli temizlenerek faal olarak çalışmaktadır

Yağışların kısa sürede ve çok aşırı olmasından dolayı bazı noktalarda şebekeler gelen yağışı kaldıramadığından suların akışı geçtiği görüldü. Ancak yağışların yavaşlamasının hemen ardından tüm suların çekilmesi ile sistem normale döndü..

Yoğun yağışlarda olumsuz etkilenen lokasyonlarda gerekli tedbirler alınacaktır. 13 ilçe merkezlerinde bazılarında yağıştan kaynaklı kaya düşmesi ve küçük ölçekli su baskınları görülmüştür. Ekiplerimiz anında müdahale etmesi sonucu sorunlar giderilmiştir.

Diski Genel Müdürlüğü şiddetli yağmur sırasında ev, iş yerleri zarar görmesin diye cadde ve sokaklarda 48 ekip ve 120 personelle çalışmalarını sürdürüyor

Kanalizasyon Daire Başkanlığında görevlendirilmiş; 8 Vidanjör aracı , 2 emici aracı , 2 kanal görüntüleme aracı, 3 küçük vidanjör, 5 iş makinesi, 4  ızgara ekibi, 4 onarım ekibi, ekibi, 18 vidanjör ekibi, 6 adet müdahale ekibi, İçme suyu Daire başkanlığında görevlendirilmiş; 4 Bakım onarım aracı, 1 kamyonet, 20 personel ile beraber çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Fotoğraf Galerisi