DİSKİ’den atık yağ denetimi

DİSKİ’den atık yağ denetimi

DİSKİ Genel Müdürlüğü, su kaynaklarının kirlenmesinin önüne geçmek amacıyla kent genelinde ilgili işyerlerinde atık yağ denetimini sıklaştırdı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, su kaynaklarını önlenebilir ve olası kirliliklerden korumak için çalışmalarını sürdürüyor.

Atıksu Kontrol ve Ruhsat Denetim Daire Başkanlığı, “Çevre Kirliliğini Önleme ve Kontrol Yönetmeliği” 2872 sayılı kanunun 8’inci maddesi içme ve kullanma suyunun kirlenmeye karşı korunması kapsamında Kayapınar ilçesi Mahabad Bulvarı’nda yemek hizmetleri alanında faaliyet yürüten işyerlerini, sanayi tipi lavabo ile lavabo altı yağ tutucuları bulundurup bulundurmadıkları hususunda denetledi.

Atık suların kanalizasyona deşarjı yönetmeliği kapsamında denetim ekiplerinin titizlikle gerçekleştirdiği kontrollerde, ilgili kanun ve yönetmelikler uyarınca belirlenen standartlara aykırı şekilde yağ atıklarını doğrudan alıcı ortama aktaran işyerlerine cezai işlem uygulandı.

DİSKİ, belirlenen çalışma takvimi doğrultusunda atık yağ denetimlerini Yenişehir, Bağlar ve Sur ilçelerinde de yapacak.

Atık yağlar şebekelerin düzgün çalışmasını engelliyor

DİSKİ, tarafından yapılan açıklamada çevreyi kirleten ve kanalizasyon şebekesi içinde donan atık yağlar arıtmada ciddi sorunlara yol açtığı ve şebekelerin düzgün şekilde çalışmasını engellediği bildirildi.

Temiz bir çevre için atık yağlar konusunda herkes duyarlı olmalı

Yağın doğal ortamda çevreye zarar verdiğini ve Diyarbakır İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde de ciddi sorunlara yol açtığı vurgulanırken, atık yağlar konusunda tüm vatandaşların duyarlı olması gerektiği belirtildi.

Açıklamanın sonunda yemek sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yağ tutucu bulundurmalarının zorunlu olduğu, bu konuda işletmelerin gerekli hassasiyeti göstermeleri gerektiği ve vatandaşların da kullandıkları yağları gelişi güzel şekilde lavabolardan akıtmamaları herhangi bir şişede biriktirip geri dönüşüme kazandırmaları istendi.

Fotoğraf Galerisi