DİSKİ’den fiziki su kaçaklarına müdahale

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kent genelinde meydana gelen fiziki su kaçaklarına müdahale etmeye devam ediyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, suyun kaynağından abone bağlantısına kadar olan, ana iletim hatları, su depoları ile şebekelerden kaçan sular olarak kabul edilen fiziki kaçakları önlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Yüzeye çıkmayan fiziki kaçakların tespiti için dinleme ekiplerinin belirlediği alanlarda DİSKİ, oluşan kayıpları gidermek amacıyla arızalara müdahale ediyor.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Cumhuriyet Mahallesi 431’inci sokakta meydana gelen fizik kaçak çalışmasını yerinde inceleyerek personelden bilgi aldı.

Fiziki kaçak incelemesinin ardından Tutşi, Yenişehir ilçesinde yer alan Diyarbakır Valiliği önünde 63’lük demir içme suyu borusunda meydana gelen arızayı yerinde denetledi.

İçme suyunun öneminin arttığını bu dönemde fiziki su kaçaklarının oldukça önemli bir sorun teşkil ettiğini ifade eden Tutşi, bu durumu en aza indirmek için önemli bir çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’de fiziki su kaçaklarının oranının %40-50’ye denk geldiğine dikkat çeken Tutşi,bu seviyeyi makul değerlere indirmek için dinleme ekiplerinin sürekli sahada çalışma içinde olduklarını vurguladı.

“İçme suyu insanlığın vicdanı ve en önemli değeridir”

Tutşi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“İçme suyu insanlığın vicdanı ve en önemli değeridir. Bu vizyon ve yaklaşımla su kayıplarını en aza indirmek için DİSKİ, başta dağıtım şebekleri olmak üzere birçok su tesisinde yenileme ve bakım-onarım çalışması gerçekleştiriyor. Aynı zamanda bu çalışmalarda çevre dostu malzeme kullanımına özen gösteriyoruz. Yaptığımız her yenilme ve bakım-onarım işlemiyle aslında su kayıplarını da önlüyoruz. Tüm bu veriler bize yaptığımız bakım-onarım ve yenileme çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

Bir yandan eldeki mevcut imkânlarla fiziki kaçaklarla mücadeleyi sürdürdüklerini, diğer yandan da dünyada bu konu ile ilgili uygulanan değişik modelleri takip ettiklerini kaydeden Tutşi, her metreküp fiziki kaçağın önemli bir değerin yok olması demek olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Fotoğraf Galerisi